Filme Blu-ray direct pe TV

Filme noi, păreri despre ultimul film văzut, discuţii pe tema filmelor.
BuBu
Member
Member

Filme Blu-ray direct pe TV

Mesajde BuBu » 09 Ian 2012, 18:42

Buna seara ! Am urmatoarea dilema.
Am pe un hard extern mai multe filme blu-ray (nu 720p sau 1080) , un TV si un blu-ray player, toate de la samsung. Am luat hardul si l'am conectat la player prin usb; apoi m'am dus in folderul cu filmul bluray si nu stiu cum sa ii dau drumu .. nu imi apare nici un fisier video sau posibilitatea de a da play la intregul folder cum este la pc. Am incercat acelasi lucru conectand hardul direct la tv, tot prin usb si am dat de aceeasi problema.
Ar mai fi ceva .. la filmele in format avi si mkv nu stiu cum se baga subtitrarea. Exista butoane pe ambele telecomenzi, atat de la TV cat si de la player dar cand apas pe el imi scrie "Indisponibil". Mentionez ca filmele le'am verificat pe comp si au subtitrare.
Ceva idei ?
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoşi."
N. Steinhardt, Jurnalul fericirii.

Share This

Hate
Member
Member

Re: Filme Blu-ray direct pe TV

Mesajde Hate » 09 Ian 2012, 22:07

Eheee bubule, capra vecinilui e moarata'n papusoi.
Samsung are o surpriza clientilor care cumpara televizoare Full HD si nu se intereseaza innainte.
Eu i-am cumparat soramii un samsung care se lauda ca poate multe. Toate bune si frumoase, insa tinand cont ca l-am luat la Black Friday cu 1700 ron, nu m-au mai interesat chiar toate optiunile.
Adus acasa, am zis sa-i fac proba cu un film HD pe stick....insa din nefericire il pot folosi doar pe post de Rama Foto (de 1 metru latime).
Dupa cateva cautari am aflat ca firma Samsung blocheaza optiunea de a viziona un film HD de pe stick.

solutia pe care am gasito, este sa intru in meniul televizorului si sa imi prind urechile pe acolo. insa din moment ce rezultatul poate fi si periculos (iti duci TV-ul in stadiul de ornament Hi Tech) am zis pas.

solutia pe care ti-o recomand este un dvd player Blue Ray player (care s-au ieftinit considerabil) cu mufa usb unde iti poti "introduce" stick-ul si ai rezolvat problema.
in caz ca te mananca in fund iti ofer si solutia cu meniul ascuns al TV-ului :
1.
* With the TV in standby, press the
{DISPLAY} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.
* The TV will turn On with the Service Menu displayed.
* Use the {CH+} {CH -} buttons to select items.
* Use the {VOL+} {VOL -} buttons to adjust.
* Press the {POWER} button to exit the Service Menu.
2.
With the TV in standby, press the
{P.STD} {HELP} {SLEEP} {POWER} buttons on the remote.
or
{P.STD} {MENU} {SLEEP} {POWER} buttons on the remote.
3.
{SLEEP} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.
* Use the {CH+} {CH -} butt
martianu007(12/11/2011 9:55:28 AM) : 3.
{SLEEP} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.

O mica paranteza : Am un LG hd, care desi a costat aproape jumate cat samsungul vede perfect iar usb-ul merge brici. Insa asta e....dai multi bani pe nume(brand) si mai tot timpul te alegi cu un cacat stralucitor.

Sper ca te-am lamurit putin, si vizionare placuta la Spice HD :))
Cu cat te crezi mai destept cu atat o sa-ti dai seama cat de prost esti.
BuBu
Member
Member

Mesajde BuBu » 09 Ian 2012, 23:16

Da, multumesc hate :D . Am si acel blu-ray player de care spui tu Blu-Ray player Samsung BD-D 5300 si mi'am dat seama de un lucru .. nu reda fisiere .m2ts si majoritatea playerele nu fac acest lucru. Filmul de care ma plangeam cu un post mai sus era in acel format si deaia nu imi mergea .
Tin sa spun ca nu am intalnit problema cu usb'ul de care spui tu, am incercat si la TV si la player si merge foarte bine :D .
Totusi se poate face vreo "susta" ca televizorul sa redea si acel format (.m2ts) ?
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Re: Filme Blu-rau direct pe TV

Mesajde Croft » 10 Ian 2012, 01:23

putin probabil sa poti face vreo susta in legatura cu formatul. va trebui sa te multumesti cu 1080, oricum se vede super ok si asa.
totusi, in legatura cu subtitrarea, aceeasi teapa mi-am luat si eu prima data. am luat filme cu sub inclusa care pe pc mergeau dar cand conectam hdd la tv...ioc. solutia e prea simpla ;) cauti pe net sub pt exact aceeasi varianta de film si dupa ce ai downloadat-o in folderul cu filmul ai grija ca atat filmul cat si sub sa aiba exact acelasi nume. et voila ! :D

P.S.: cat despre tine hate...chiar nu ma asteptam ca tocmai tu sa iti iei teapa aia :)) ti-am zis ca m-au lasat aia de la carrefour sa fac proba la tv ca sa vad daca chiar merg filmele de pe stick? plus faza cu imaginile ca sa vad daca nu are vre-un pixel mort. si asta in ambele magazine ;)
Imagine

Gandhi: ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba
BuBu
Member
Member

Mesajde BuBu » 10 Ian 2012, 10:42

Da .. cu subtitrarile m'am dat pe brazda si am inceput sa le pun separat in acelasi folder. Dar nu inteleg atunci .. pentru ce este butonul de subtitrari de pe telecomanda ? :-\
Bine ai facut croft :)) !
Hate
Member
Member

Mesajde Hate » 10 Ian 2012, 10:56

@ Croft
Inseamna ca Iasi-ul este in alta tara .... bravo lor, asa da angajati.
Cat despre teapa, nu o consider teapa din moment ce eu am castigat 800 ron (discount-ul fata de cat este televizorul pus la vanzare in momentul de fata).
Insa tot raman la parerea ca brandurile "mici" ofera mult mai mult decat mega brandurile. Un exemplu concludent este generatia de Iphone : de ce nu ai posibilitatea de a trimite o informatie prin blustutz catre alt telefon (produs de catre alta firma)? Insa dai 900 de euro pe el, si cand il scapi pe jos se face praf ca orice alt telefon.

@ Bubu - Butonul subtitrare este pentru un DVD (original ), nu filme coborate de pe torrent :))
Cu cat te crezi mai destept cu atat o sa-ti dai seama cat de prost esti.
BuBu
Member
Member

Mesajde BuBu » 10 Ian 2012, 11:32

Hate scrie:@ Bubu - Butonul subtitrare este pentru un DVD (original ), nu filme coborate de pe torrent :))

M'am gandit la asta .. dar nu mi'a trecut prin cap sa bag un dvd sa vad daca merge . Era misto daca mergea si la filmele astea de pe torrente. Multam hate! m'ai luminat :)) !

Share This

Înapoi la “Filme”