Tutorial CS. Cum sa obtii calitate buna.

Tutoriale legate de Counter-Strike.
razvi.
Administrator
Administrator

Tutorial CS. Cum sa obtii calitate buna.

Mesajde razvi. » 08 Sep 2009, 15:58

In primul rand ai nevoie de trei programe. Doua dintre ele sunt pentru extragere material din demo sub forma de .jpg iar mai apoi in .avi, iar un program pentru editat (Sony Vegas / After Effect).
Download programele necesare:
DemoPlayer
VirtualDub
Sony Vegas
Mod de lucru:
Deschizi DemoPlayer
Sus la Main settings, selectezi executabilul la steam si completezi spatiul din dreapta cu steamID ul tau iar mai jos la Demofile selectezi demo-ul pe care vrei sa-l vizionezi.
La Hide bifezi tot ce vrei tu sa ascunzi in timp ce vezi demo-ul, ca de exemplu radarul, chatul s.a.
Mai jos la Demo selectezi viteza demo-ului la 1x (in joc o sa poti sa o maresti/scazi asa ca nu e obligatoriu sa decizi de acum) si rezolutia jocului implicit rezolutia pozelor care le vei edita mai apoi.
Launch options: wiewdemo + bifarea startmovie scriptului.
Play
Din moment ce esti in joc o sa observi nou o bara de control cu toate obtiunile alea... play, pause, stop s.a iar in consola niste informatii cu privire la cateva binduri. De exemplu F3, derulare demo cu 10 secunde in spate etc.
Acum, dupa ce ai ajuns la vreo faza care vrei sa o scoti, pentru a incepe captarea folosesti in consola:
startmovie "nume" "90"
*nume - numele ales de catre tine.
*90 - valoare recomandata de catre mine pentru numarul de fps-uri.
Odata ce ati invatat procedeul puteti pe viitor sa va bindati niste butoane cu comenzile astea.
Dupa ce ati captat ce doreati, folositi endmovie pentru a opri filmarea.
Din acest moment filmarea consta in o multime de poze (.jpg-uri) aflate in folderul cstrike al counter-strike ului vostru.
Daca deja aveti instalat VirtualDub il puteti deschide. Acum selectati pozele care impreuna constituie materialul tau pe care l-ai extras din demo si le trageti in VirtualDub incepand de la prima (in felul asta se pun in ordine incepand de la primul screen si pana la ultimul).
Veti observa acum ca toate pozele s-au pus in ordine pentru a putea fii transformate dintr-o gramada intr-un .avi
Urmatorul pas e stabilirea frame rate-ului la valoarea de "90"
Hit OK, acum toate bune si frumoase, File -> Save as avi...
!Atentie - Un video de cateva secunde, 5-10, pot ocupa cateva sute de mega bune asa ca fiti atenti inainte sa aveti spatiu necesar.
Acum cu .avi-ul asta deja puteti sa-l editati in Sony Vegas dupa cum va taie capu si va doreste inima. Deja intram in alt teritoriu.

@ kNy, asta e pentru Fraps viewtopic.php?f=20&t=5753 daca vrei sa rezolvi asa dar calitatea e proasta rau.

@ viewtopic.php?f=20&t=10951 Ca raspuns la topicul asta am facut eu unul care sper ca e mai clar.

Share This

emy
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Re: Tutorial CS. Cum sa obtii calitate buna.

Mesajde emy » 08 Sep 2009, 16:21

asa faceam filmele acum 2 ani. cat am stat sa caut pe google pana am ajuns sa stiu ce stiu..vaiii...

gg razvii, ai explicat foarte clar, esti singurul care imi face concurenta...si zic asta pt ca ceilalti le filmeaza cu Fraps, filmat in joc si cu scris, si cu radar, aiurea..ma intelegi? eu unu nu prea am timp sa ma ocup din nou de alt film, si daca o sa ma apuc trebuie sa-mi rezerv 2 luni ca sa iasa ceva frumos, lucrat in fiecare zi. bafta !
vIeN-NNN

Re: Tutorial CS. Cum sa obtii calitate buna.

Mesajde vIeN-NNN » 11 Iun 2010, 17:23

chiar mah ajutat ms mah :D :D :*

Share This

Înapoi la “Tutoriale Counter-Strike”