Conducere fara permis

Informatii Istorice Culturale Literare Artistice Stintifice
PerFecT
V.I.P.
V.I.P.

Conducere fara permis

Mesajde PerFecT » 04 Dec 2016, 23:43

Cei care sunteti mai informati sau ati mai avut prieteni în cauză Vreau sa stiu daca imi scot cazierul(valabil 6 luni) pe la sfarsitul lunii februarie si ma apuc de scoala de soferi , iau sala , dau traseul sa zicem ca îl iau ( procesul sa zicem ca se incheie si imi primesc pedeapsa ) bun dupa ce iau traseul imi pot da ăstia permisul ....sau o sa il anuleze

P.s : vreau sa stiu daca mai are rost sa imi aman procesul pana imi iau permisul de conducere sau sa ma judec acum si sa primesc pedeapsa
Imagine

Dacă nu înjuri când conduci mașina, înseamnă că nu ești atent !

Share This

caNdy
Administrare si dezvoltare CS:GO / CS1.6 / TS3
Administrare si dezvoltare CS:GO / CS1.6 / TS3

Re: Conducere fara permis

Mesajde caNdy » 05 Dec 2016, 07:52

Imagine
Doriinn.
Bronze Member
Bronze Member

Mesajde Doriinn. » 05 Dec 2016, 12:44

PerFecT scrie:Cei care sunteti mai informati sau ati mai avut prieteni în cauză Vreau sa stiu daca imi scot cazierul(valabil 6 luni) pe la sfarsitul lunii februarie si ma apuc de scoala de soferi , iau sala , dau traseul sa zicem ca îl iau ( procesul sa zicem ca se incheie si imi primesc pedeapsa ) bun dupa ce iau traseul imi pot da ăstia permisul ....sau o sa il anuleze

P.s : vreau sa stiu daca mai are rost sa imi aman procesul pana imi iau permisul de conducere sau sa ma judec acum si sa primesc pedeapsa

Am un prieten, fost admin aici HaHaHa, care mai avea 1 sapt pana sa faca 18 ani si l-a prins politia la volan.. S-a judecat si fiind prima abatere, i-a dat avertisment si l-a pus sa faca niste cursuri de calificare(in loc de asta, a intrat facultate si l-a obligat sa treaca primul an ca sa dovedeasca ca nu e baiat rau, dar daca nu trece de primul an ii trimite dosarul mai departe si ii da cu suspendare). Intre timp, el a dat de permis si l-a luat dar nu i l-a suspendat. Nu a avut nicio treaba una cu alta. Poti sa dai de perrmis cu incredere :)
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 05 Dec 2016, 13:24

Inca nu ai o decizie definitiva si irevocabila de la tribunal , deci scoate cazierul

Te cam mananca in funduletz ;)
Imagine
-=Sharky=-
Moderator
Moderator

Mesajde -=Sharky=- » 05 Dec 2016, 16:40

Găsești răspunsul în OUG 195/2002, ordonanță pe care va trebui oricum să o ÎNVEȚI dacă te apuci de școala de șoferi, nu să-i citești "rezumatul" cum fac majoritatea.
Vezi art. 114 lit. f) și art. 116.

Permisul îl poți lua dar dacă primești o condamnare după obținerea permisului, acesta se anuleză.
Pentru redobândirea acestui drept, te poți prezenta la examen după 6 luni de la plata amenzii penale (probabil aceasta va fi condamnarea în cazul tău) sau la un an după decizia de suspendare a pedepsei.
Eu te sfătuiesc să încerci să iei permisul pentru că nu ai nimic de pierdut. În cel mai rău caz, dacă se anulează, te duci după ce trece respectiva perioadă și dai doar examenul.
În altă ordine de idei, din câte știu, faptele penale săvârșite în timpul minorității, nu se consemnează în cazier. :)
PerFecT
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde PerFecT » 08 Dec 2016, 17:06

-=Sharky=- scrie:Găsești răspunsul în OUG 195/2002, ordonanță pe care va trebui oricum să o ÎNVEȚI dacă te apuci de școala de șoferi, nu să-i citești "rezumatul" cum fac majoritatea.
Vezi art. 114 lit. f) și art. 116.

Permisul îl poți lua dar dacă primești o condamnare după obținerea permisului, acesta se anuleză.
Pentru redobândirea acestui drept, te poți prezenta la examen după 6 luni de la plata amenzii penale (probabil aceasta va fi condamnarea în cazul tău) sau la un an după decizia de suspendare a pedepsei.
Eu te sfătuiesc să încerci să iei permisul pentru că nu ai nimic de pierdut. În cel mai rău caz, dacă se anulează, te duci după ce trece respectiva perioadă și dai doar examenul.
În altă ordine de idei, din câte știu, faptele penale săvârșite în timpul minorității, nu se consemnează în cazier. :)

Multumesc !
Mi-a zis avocatul acum ca sa stau linistit ca nu imi da cu suspendare ( suspendare ma refer la faptul ca pot sa dau la 18 de permis )
Imagine

PerFecT
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde PerFecT » 08 Dec 2016, 17:08

Am un prieten, fost admin aici HaHaHa, care mai avea 1 sapt pana sa faca 18 ani si l-a prins politia la volan.. S-a judecat si fiind prima abatere, i-a dat avertisment si l-a pus sa faca niste cursuri de calificare(in loc de asta, a intrat facultate si l-a obligat sa treaca primul an ca sa dovedeasca ca nu e baiat rau, dar daca nu trece de primul an ii trimite dosarul mai departe si ii da cu suspendare). Intre timp, el a dat de permis si l-a luat dar nu i l-a suspendat. Nu a avut nicio treaba una cu alta. Poti sa dai de perrmis cu incredere :)[/quote]

Pai si el cand si-a luat permisul de conducere ?
Imagine

Doriinn.
Bronze Member
Bronze Member

Mesajde Doriinn. » 08 Dec 2016, 18:50

Era in scoala de soferi atunci si a dat mai departe. Nu i a interzis nimeni nimic.

Share This

Înapoi la “Informaţii generale”