Remus Cernea exemplu de politician ipocrit?

Informatii Istorice Culturale Literare Artistice Stintifice
Romeo
Administrator
Administrator

Remus Cernea exemplu de politician ipocrit?

Mesajde Romeo » 12 Dec 2016, 02:03

Remus Cernea este cel mai bun exemplu la capitolul de ce nu-si fac treaba politicienii.
A avansat în cariera politică pe linia unui partid ecologist, sustinut de alegătorii români în majoritate cu afinități ecologiste.
Dupa ce a ajuns sus, a propus o lege pentru protectia pădurilor dar o lege foarte slabă și întortocheată... fără nici un impact.
Apoi și-a concentrat cariera politică pe o cu totul alta linie... drepturile homosexualilor...
Pai domnule Remus Cernea în loc să aveti grija să nu se mai taie pădurile în tara asta dumneavoastră aveti grija de drepturile homosexualilor?!
Păi cum să mearga bine lucrurile în tara asta când există asemenea politicieni!?
Un personaj care a găsit o breșă de ascensiune de care a profitat și apoi a uitat, și-a uitat misiunea politică.
Se pare că la actualele alegeri parlamentare nu a mai prins pragul electoral... nu-i de mirare.
Păcat că a "rătăcit", este un om inteligent și echilibrat ar fi dus o luptă eficientă în rezolvarea problemei exploatării eficiente a pădurilor României.
Domnule Remus Cernea de ce nu ați propus (de exemplu) o lege care să interzică exportul lemnului în formă de materie primă ci să permită doar exportul în formă de produs finit (mobilă, etc.)?!
Că aici are de pierdut România în primul rând, în afară de faptul că se taie abuziv și haotic, dar România nu rămâne decât cu poluarea și alunecările de teren.
De ce nu ați luptat împotriva exploatării abuzive a pădurilor, de ce nu ați luptat pentru reîmpădurire?
Vi se pare că arată bine pădurile României de ați trecut la drepturile homosexualilor si comunitatii LGBT? păi pentru aceste lucruri ați fost pus acolo sau ca să reprezentați interesele ecologiste ale cetățenilor?
Domnule Remus Cernea sunteti un exemplu de politician ipocrit?
Image
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Share This

caNdy
Administrare si dezvoltare CS:GO / CS1.6 / TS3
Administrare si dezvoltare CS:GO / CS1.6 / TS3

Re: Remus Cernea exemplu de politician ipocrit?

Mesajde caNdy » 12 Dec 2016, 07:34

Pai domnule Remus Cernea în loc să aveti grija să nu se mai taie pădurile în tara asta dumneavoastră aveti grija de drepturile homosexualilor?!

Pai omul isi apara drepturile Romeo... vizajul lui imi cam pare a gayutz :))
App poate facem o cheta sa il trimitem si pe el la stilist ca poza aia lasa de dorit....
Imagine
Doriinn.
Bronze Member
Bronze Member

Mesajde Doriinn. » 12 Dec 2016, 11:11

El lupta de asemenea pentru impozitarea bisericii, ceea ce mi se pare foarte normal. Nu vreau sa se construiasca o catedrala de care nu avem nevoie din banii mei, ai tai etc si sa il umple pe Patriarhul ala de bani si de aur.
-=Sharky=-
Moderator
Moderator

Mesajde -=Sharky=- » 12 Dec 2016, 11:36

Acel partid cât și partidul naționalist au fost făcute special pentru a acapara aceste segmente și de a le duce în derizoriu pentru a nu genera o posibilă amenințare pe acele segmente de viziuni politice.
Este o practică frecvent folosită în multe țări după ce au existat situații în care un partid mic de acest gen, bine intenționat, a reușit să ia puterea.
Acum, dacă un om dorește cu adevărat să susțină ecologia, este automat catalogat ca un poponar al lui Remus. Dacă un naționalist vrea să-și apere cultura, drepturile și aspirațiile naționale, seculare, este automat considerat un dement extremist, nazist, fascist, șovin, xenofob, rasist. Apărarea intereselor naționale devine brusc un lucru extrem de rău și de periculos.
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 12 Dec 2016, 11:58

-=Sharky=- scrie:Acel partid cât și partidul naționalist au fost făcute special pentru a acapara aceste segmente și de a le duce în derizoriu pentru a nu genera o posibilă amenințare pe acele segmente de viziuni politice.

Dar OMUL, nu partidul, de ce nu și-a păstrat coloana vertebrală?! De ce nu a luptat până la capăt pe acea linie ci s-a dus pe alte segmente ...
-=Sharky=-
Moderator
Moderator

Mesajde -=Sharky=- » 12 Dec 2016, 12:13

Pentru că scopul OMULUI a fost să ducă respectiva ideologie în derizoriu, cum spuneam.
Și tu ești împotriva defrișărilor. Te-ai regăsi în acest partid? Mai poți face un al II-lea partid ecologist acum?
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 12 Dec 2016, 12:19

-=Sharky=- scrie:Pentru că scopul OMULUI a fost să ducă respectiva ideologie în derizoriu, cum spuneam.
Și tu ești împotriva defrișărilor. Te-ai regăsi în acest partid? Mai poți face un al II-lea partid ecologist acum?

Nu poți să faci un partid dedicat dar poți să introduci în programul oricărui partid acest punct.
Eu nu sunt împotriva defrișărilor controlate, chiar am venit cu ideea interzicerii exportului lemnului sub formă de materie primă.
-=Sharky=-
Moderator
Moderator

Mesajde -=Sharky=- » 12 Dec 2016, 14:05

Nu poți introduce în programul unui partid așa ceva. Nu mușcă nimeni mâna care îi hrănește. :)
Acționezi doar acolo unde acționează mâna care hrănește alt partid.
Nu cred că realizezi cum funcționează un partid mare. Cel mai bine se vede în mediul rural. Nimeni nu investește miliarde pentru a putea avea ocazia să reprezinte prin cineva interesele cetățenilor de rând. Investești bani pentru a-ți atinge interesele. Orice investiție este făcută cu scopul de a obține un profit.
Doar nu crezi că politicienii fac fapte penale și riscă pușcăria pentru a-și servi alegătorii...
În fiecare ocol silvic se regăsește infulența partidului aflat la putere în zona respectivă. Sunt lupii care păzesc oile. Materialul lemnos este transportat pe doar câteva drumuri forestiere indiferent cât de mare este pădurea. E destul de ușor de monitorizat dar nu există niciun interes. Nu-și taie nimeni craca de sub picioare. Înainte erau cantoane cu bariere pe respectivele drumuri. Au fost desfințate, nu mai e trimis nimeni acolo, fac paza fondului forestier la sediu. Când ies pe teren se duc să vâneze tot ce mișcă. Poliția vede acele vehicule care transportă material lemnos. De când cu aplicația Inspectorul Pădurii, lucrurile s-au mai îndreptat. Țiganii dădeau 30 lei șpagă poliției pentru o autoutilitară de 3,5T plină cu lemne ca să poată efectua 5-6 transporturi cu același bon.
De plantat puieți...nici nu cred că mai există pădurari care să știe cum se face practic. Cei care făceau plantații pe versanți și îngrădeau zona respectivă ca să protejeze puieții împotriva animalelor, au murit cu ani în urmă. Făceau o muncă titanică. Totul se transporta cu cârca și cu calul.
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 12 Dec 2016, 15:02

-=Sharky=- scrie:De plantat puieți...nici nu cred că mai există pădurari care să știe cum se face practic. Cei care făceau plantații pe versanți și îngrădeau zona respectivă ca să protejeze puieții împotriva animalelor, au murit cu ani în urmă. Făceau o muncă titanică. Totul se transporta cu cârca și cu calul.

Știi care este norocul nostru? Că în multe zone pădurea se regenerează natural.
De exemplu mi-a arătat unchiul meu zone de pe lângă Vatra Dornei, care se regenrează.

Domnul Dacian Cioloș este un politician receptiv, am observat cum încearca să asculte și vocea cetățeanului.
Sper să rămână independent și să continue ca independent.
Legat de problema pădurilor s-a gândit să dea o lege inclusiv să se interzică pe câțiva ani tăierile dar nu ar fi ucis fabricile de mobilă din România.
Așa că a încercat să monitorizeze și să reducă pe cât mai mult tăierile ilegale.
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 12 Dec 2016, 15:24

Romeo scrie:Domnul Dacian Cioloș este un politician receptiv, am observat cum încearca să asculte și vocea cetățeanului.
Sper să rămână independent și să continue ca independent.

Pupi pupincurism :)) cum dreq independent cand e pnl-ist ????

Nu prea te uiti la stiri. Majoritatea asa zisilor technocrati s-au inscris la curvistina de alina gorghinitza in pana mea :)):)):))

Trezeste-te ca iar iei foc basescule :)):)):)):)):)):)):)):))
Imagine
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 12 Dec 2016, 15:25

mykutz scrie:Pupi pupincurism :)) cum dreq independent cand e pnl-ist ????

Nu prea te uiti la stiri. Majoritatea asa zisilor technocrati s-au inscris la curvistina de alina gorghinitza in pana mea :)):)):))

Trezeste-te ca iar iei foc basescule :)):)):)):)):)):)):)):))

Nu mai mânca rahat aiurea, nu este înscris nici în PNL nici în USR!
Vorbești din doctrina Antena 3?!?
Vino cu o dovadă când spui ceva, nu mă mai enerva și tu!
Cu ce ți-a greșit ție Dacian Cioloș? Spune, concret?

Share This

Înapoi la “Informaţii generale”