Regionalizarea Romaniei - pareri

Discuţii, întrebări, probleme din viaţa de zi cu zi le puteţi discuta aici.
Romeo
Administrator
Administrator

Regionalizarea Romaniei - pareri

Mesajde Romeo » 19 Mai 2015, 22:42

Regionalizarea Romaniei - astept parerile voastre privind acest proiect.
Din punctul meu de vedere Regionalizarea Romaniei = copilul cere de mancare iar parintele il linistete cu rearanjarea mobilei in camera...
Pentru ce regionalizare?!? Chiar nu avem alte prioritati? Chiar se doreste stergerea identitati noastre nationale?
Sa ramanem doar niste cifre pe o harta... zona 1, zona 2, zona centrala... fara nici o semnificatie istorica.
Dar ganditi-va ca trebuie schimbate adresele de pe buletin, trebuie schimbate numerele de inmatriculare auto, acte de proprietate, etc...
Cred ca cel mai mult s-ar bucura taximetristii din Ilfov deoarece Ilfov s-ar alipi Bucurestiului.
Imagine
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Share This

shade
V.I.P.
V.I.P.

Re: Regionalizarea Romaniei - pareri

Mesajde shade » 19 Mai 2015, 23:39

Romeo deja regreti votul de anul trecut?
so|
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde so| » 19 Mai 2015, 23:48

shade scrie:Romeo deja regreti votul de anul trecut?

:)) :))
"Iubesc sa fumez un cui
Ca sa ma duca fix la Dracu sa ii dau si lui."-Uzzi
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 19 Mai 2015, 23:50

Proiectul de regionalizare nu are legatura cu votul meu, plus ca nici un candidat nu este perfect in toate...
Veniti cu o parere va rog.
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 20 Mai 2015, 11:18

E o prostie...dar totusi, daca se face regionalizarea asta...vor disparea toate primariile comunale, nu? Adica..nu se v-a mai fura asa mult :D Gigel fane primarul de la bunica-mea de la cuca macaii din varfu' muntelui are 3 masini...fiecare cu o valoare de peste 15k bubu (fiecare), si o vila de se invarte dupa soare (constructia in sine e un detaliu...ma intreb oare cat a costat sa urce el cu materialele pana acolo), toate dintr-un salariu modic de 1500 lei, zise el.
Keep calm and drink ABSINTHE!
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 20 Mai 2015, 12:35

Nu vor disparea primariile comunale doar ca vor apartine de regiunea X sau Y in loc de judetul Z...
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 20 Mai 2015, 14:14

Atunci chiar mi se pare o aberatie, un lucru inutil.
Keep calm and drink ABSINTHE!
shade
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde shade » 20 Mai 2015, 15:32

"Romania lucrului bine facut!" - dedicatie speciala pentru Romeo
.soLLo
Moderator
Moderator

Mesajde .soLLo » 20 Mai 2015, 15:41

Întrebarea mea este care ar fi avantajele acestei regionalizări (că nu-s deloc informat pe subiect) ? Pe lângă faptul că se vor scurge mulţi bani din buget pentru această chestie care din punctul meu de vedere este inutilă ..
"Dacă greierul face cri cri, atunci creierul face gri gri?"
LoveNOE
Owner-CS
Owner-CS

Mesajde LoveNOE » 20 Mai 2015, 18:42

shade scrie:"Romania lucrului bine facut!" - dedicatie speciala pentru Romeo

Ideea regionalizarii, daca urmaresti cu atentie i-a apartinut lui Monta. Asa ca nu are rost sa aruncam cu afirmatii false.
http://www.gandul.info/politica/noua-ha ... e-11256696
oldkid
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde oldkid » 31 Mai 2015, 01:32

Harta-fizica-a-Romaniei-DE Taliata.jpg

uite aici regionalizare
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
GZB.Bianca
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde GZB.Bianca » 12 Iul 2015, 01:11

Sunt inca mica si nu stiu multe despre chestia asta, dar nu cred ca regionalizarea Romaniei are vreo legatura cu pierderea identitatii noastre ca natiune. Adica... Uite la Franta, Germania, Spania, Italia etc toate sunt regionalizate. Si-au pierdut ele cumva identitatea lor nationala? Nu prea cred :)
|LE|Krav
Gold Member
Gold Member

Mesajde |LE|Krav » 12 Iul 2015, 01:22

Mult zgomot pentru nimic...vrem sa facem lucruri care nu aduc beneficii...
Hyman G. Rickover ~ " Good ideas and innovations must be driven into existence by courage and patience."
"INFRANGEREA este adesea o situatie temporara. RENUNTAREA este cea care o face permanenta."
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 12 Iul 2015, 03:40

GZB.Bianca scrie:Sunt inca mica si nu stiu multe despre chestia asta, dar nu cred ca regionalizarea Romaniei are vreo legatura cu pierderea identitatii noastre ca natiune. Adica... Uite la Franta, Germania, Spania, Italia etc toate sunt regionalizate. Si-au pierdut ele cumva identitatea lor nationala? Nu prea cred :)

Dar Franța ține foarte mult la păstrarea identității naționale. La ei nu există minoritați naționale dacă vrei cetățenie franceză atunci trebuie să spui că ești francez ...nu maghiar ... nigerian... tunisian... turc... etc.. Vrei să locuiești în Franța, să ai drepturi egale, să obții cetățenie - atunci trebuie să înveți limba și să respecți valorile țării unde locuiești. Echipa națională de fotbal a Franței este plină de persoane de culoare - dar toți sunt francezi!
Ei au ca formă de organizare regiunile iar noi avem județele - simplu.
Nu avem nevoie de regionalizare este ultimul lucru de care avem nevoie în această țară.
Și atenție mare, ceva foarte periculos - regionalizarea înseamna un referendum pentru modificarea Constituției, se începe cu Art.3
"Teritoriul
(1) Teritoriul României este inalienabil.
(2) Frontierele ţării sunt consfinţite prin lege organică, cu respectarea principiilor şi a celorlalte norme general admise ale dreptului internaţional.
(3) Teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, în comune, oraşe şi judeţe. În condiţiile legii, unele oraşe sunt declarate municipii.
(4) Pe teritoriul statului român nu pot fi strămutate sau colonizate populaţii străine."

Vor să modifice legea fundamentală a țării! Vor ca trădarea să fie cu ACTE!
Suntem o țară condusă numai de trădători care-și urmăresc interesele personale și de partid. Ei nu se gândesc la prosperitatea cetățenilor și a României.
Decât porcăria cu regionalizarea mai bine să construiască autostrăzi...
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 12 Iul 2015, 09:43

Hai sa ma...bag si eu in discutie si sa invoc un motiv "banal" pt care as fi de acord cu regionalizarea. Exceptand faptul ca va fi o cheltuiala destul de consistenta pt realizarea ei, vad in aceasta regionalizare singura solutie pentru dezvoltarea Moldovei dupa 25 de ani de "democratie". Daca proiectul despre care s-a discutat nu se va schimba fundamental, atunci putem vorbi de mai multi bani din taxe si impozite care vor ramane in capitala fiecarei regiuni in loc sa ia drumul Bucurestiului si sa li se piarda urma. Astfel Moldova, fiindca din acest motiv m-am bagat in discutie, va avea sansa sa faca sa faca prin propriile puteri autostrada atat de necesara pt dezvoltarea ei. Din pacate nimeni nu poate vedea in viitor si sa faca o certitudine din acest proiect insa aceasta e sansa politicienilor de aici pentru a demonstra ca isi doresc cu adevarat realizarea ei si nu ies la inaintare doar prin lobby la guvern si parlament.
Imagine

Gandhi: ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba

Share This

Înapoi la “Viaţa de zi cu zi”