Pareri calatorie in Grecia!

Discuţii, întrebări, probleme din viaţa de zi cu zi le puteţi discuta aici.
mykutz
Administrator
Administrator

Pareri calatorie in Grecia!

Mesajde mykutz » 22 Aug 2015, 17:02

Cine a fost in Grecia dintre voi ??

Vreau sa aud pareri despre calatoria voastra cu avionul / auto personal sau microbuz

Eu plec pe 1 septembrie si vreau sa aflu cat mai multe informatii
Imagine

Share This

bodyspeed
Moderator
Moderator

Re: Pareri calatorie in Grecia!

Mesajde bodyspeed » 22 Aug 2015, 19:02

La ce te referi? Atractii turistice sau asa-zisa ''criza'' de combustibil si banii la bancomate si etc, etc?
Keep calm and drink ABSINTHE!
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 22 Aug 2015, 19:24

Tot ce pot sa adun si nu de pe Dl google care e cam invechit:))
Imagine
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 22 Aug 2015, 19:32

Am prieteni care locuiesc acolo si asta pot sa ti-o spun...benzina si banii la bancomate - cacalau...banii pe card sa fie :)) Totul e fix frectie...despre peisaje, locuri de vizitat nu cred ca o sa duci lipsa..repet, banii pe plastic sa fie :-P
Keep calm and drink ABSINTHE!
BuBu
Member
Member

Mesajde BuBu » 22 Aug 2015, 19:44

Din excursiile mele in Grecia iti pot spune ca n-ai nevoie de haine cu maneca lunga sau pantaloni lungi, lesini de cald oricand desi nu transipiri ca la noi, briza si altele, te-ai prins. Daca vrei sa iti cumperi ceva si nu esti in supermarket, negociaza obligatoriu, mai ales daca ai de gand sa achizitionezi mai multe articole din acelasi loc sau de la acelasi comerciant, vei fi uimit de preturile obtinute daca te ti tare. Ce se vinde pe plaja (genti -Prada-LV-Armani - ceasuri, ochelari de soare - cam de toate de la negri plimbatori printre sezlonguri) sunt facaturi, banuiesc ca stie oricine dar am spus sa mentionez.

Sunt persoane care fac masaj pe plaja (evident fara finalizare :)) , cel putin nu acolo). Iti recomand una de nationalitate thailandeza daca vrei sa incerci, chiar au habar de masaj acele persoane, spre uimirea multora. Daca vrei sa iti cumperi lucruri traditionale, facute de ei, nu de supermarket, sunt multe targuri prin sate care se tin in cate o zi din saptamana. Daca te interesezi poti afla usor ziua, gasesti de la masline murate, in saramura, cu usturoi, de n feluri pana la branza de capra, ouzo, fructe de mare, peste de orice fel, fructe si tot ce mai au ei;
In rest, te imbeti, iti dai cu ce vrei si n-are nimeni treaba cu tine :)) sau eu am avut noroc..
Singurele probleme care le-am avut au fost cateva greve la benzinarii (da, chiar si acum 4-5 ani s-a intamplat).
Concediu placut ! :D
Ultima oară modificat 23 Aug 2015, 10:20 de către BuBu, modificat 1 dată în total.
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoşi."
N. Steinhardt, Jurnalul fericirii.
LoveNOE
Owner-CS
Owner-CS

Mesajde LoveNOE » 22 Aug 2015, 22:14

Depinde in ce zona a Greciei vrei sa ajungi.
Daca te duci in Thassos sau oricare din bratele peninsulei Halkidiki masina personala e cea mai buna alegere, respectiv drumul prin punctul de trecere Makaza. In 6- 8 ore esti in Grecia.
Ori te lipesti de un romanas cu statie cat treci prin Bulgaria ori iti pregatesti 20 euro in caz ca nu ai fost destul de vigilent sa vezi masina de politie. In general au niste Astra alb cu verde.
In Grecia de cate ori am fost nu am vazut un radar, nici pe autostrazi nici in orase sau alte drumuri.

Daca te duci in alta parte a greciei merita sa pui in balanta costul combustibilului cu pretul unui bilet de avion, respectiv confortul oferit de masina prin gradul de mobilitate.
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 22 Aug 2015, 22:34

In Thassos merg cu masina personala ai nimerit bine

E tare faza cu negociatul pentru ca mi-am facut junioratul in Istanbul in acest an . Stiu ca sunt peisaje super mega frumoase , tocmai de aceea am decis sa merg cu masina . Iar kietrosul de Romeo nu a vrut sa dea 310 euro pt o saptamana :)) ( l-am dat in fapt ) . Am ales aceasta insula ca sa evit feribotul

Cum e cu taxa de drum ? am inteles ca platesti la bariere ca te lovesti de ele .

La bulgari stiu cum e cu vinieta sunt trecut prin comunistii astia :)))
Imagine
LoveNOE
Owner-CS
Owner-CS

Mesajde LoveNOE » 23 Aug 2015, 07:17

Ghinion, in thassos doar cu feribotul se ajunge.
Peisaje frumoase, o multime de plaje salbatice unde sa nu te deranjeze nimeni. Daca alegi plaje salbatice obligatoriu echipament de scufundare merita (labe, snorkel + ochelari).

Taxa de drum sau de autostrada mai bine zis, una singura o sa platesti pana acolo 2.40 euro pe sens. Cam asta e traseul de urmat pentru a trece granita prin punctul makaza Ruse – Biala – Veliko Tarnovo – Gurkovo – Stara Zagora – Dimitrovgrad – Haskovo – Kardzali- Makaza – Komotini – Keramoti. Pana la makaza sunt in jur de 440km, apoi inca 120km pana ajungi in thassos. Cauta pe net feribotul din keramoti pana in limenas sa vezi tarifele pentru ca nu le mai stiu.
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 23 Aug 2015, 22:06

multumesc pt sugestii dar mai astept si altele

am vazut k e feribot desi fugisem de el

Si ar merge sa postati si voi intrebari despre calatorii facute de voi sau viitoarele vacante prin Europa
Imagine
LoveNOE
Owner-CS
Owner-CS

Mesajde LoveNOE » 23 Aug 2015, 22:10

Cu Bulgaria cum e? E adevarat ce prezinta astia in presa? Se fura ca la usa cortului?
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 23 Aug 2015, 22:48

Dapz

In aprilie knd am fost in tranzit prin aceasta tara inapoiata am intrat pe la granita dinspre Turcia . Am trecut de primul filtru de politisti de frontiera , de al 2-lea iar cel de-al treilea filtru l-am luat din plin . M-a luat nenea jegu pe romaneste direct . Mi-a cerut doar buletinul si talonul , apoi a verificat vinieta de pe bord in fata dreapta daca era valabila ...si cand am crezut ca am scapat , poc controlul autoturismului . Masina cu 4 persoane , 7 zile de Antalyia , 3 de Istanbul va dati seama cum arata de incarcata
Cand am deschis portbagajul a ramas uimit si a zis direct ....dai si tu de o cafea ? Direct pe romaneste mancatias bulgarul **** . Am scapat doar ca am zis ca nu am bani decat de taxa de pod de la Giurgiu:))

Alta faza petrecuta acu 3 - 4 ani . Un prieten s-a dus cu familia la un hotel de 3 sau 4 stele , masina in parcarea hotelului impanzita de camere , iar culmea ....dupa prima noapte Seat Ibiza nou nout a disparut ca prin farmec .Jegii aia de la hotel au zis ca filmari nu exista pt ca supravegherea e doar la misto , camerele video nu functioneaza
Imagine
LoveNOE
Owner-CS
Owner-CS

Mesajde LoveNOE » 24 Aug 2015, 16:21

Mda.. am auzit si eu de chestii d.astea, sipci cu cuie pe drum, furturi de masini, din masini, din camerele de hotel.. urma sa merg la Balcik cateva zile.. cred ca o sa ma reorientez tot spre Grecia.
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 24 Aug 2015, 22:32

Din ce am inteles de la prieteni din acest an tot litoralul bulgaresc nu mai este reamanajat de catre nemti , iar totul arata urat
A scazut dramatic numarul de turisti romani tocmai din acest aspect
Imagine
LoveNOE
Owner-CS
Owner-CS

Mesajde LoveNOE » 27 Aug 2015, 20:14

Ma duc cu parintii prietenei cateva zile.. sper sa nu avem surprize :))

Mykutz, daca in Grecia ai de gand sa nu stai ca batranu doar pe plajele amenajate iti recomand o pereche de cipici din topicul lui body, sunt cativa euro perechea si pe plajele neamenajate sunt oarecum necesari pentru ca pietrele din apa sunt foarte alunecoase; combinate cu o pereche de labe si niste ochelari cu snorkel si n-o sa mai iesi din apa :)) o sa culegi toata ziua scoici si o sa urmaresti pesti colorati :))
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 27 Aug 2015, 20:17

Numai in concedii arzi in aceasta vara

Ne vedem pe fb :))
Imagine

Share This

Înapoi la “Viaţa de zi cu zi”