Ce s-a intamplat la Club Colectiv

Discuţii, întrebări, probleme din viaţa de zi cu zi le puteţi discuta aici.
rh[ad]oo
V.I.P.
V.I.P.

Re: Ce s-a intamplat la Club Colectiv

Mesajde rh[ad]oo » 01 Noi 2015, 11:49

Cum poate ala sa scuze localul/patronul cand nici macar nu era dotat cu un stingator. Iar daca focul s-a extins cum zic majoritatea in 30 de secunde, degeaba aveau stingator. Ce fel de burete e ala de arde in 30 de secunde? Iar daca, din cele spuse de cel care s-a ocupat de izolatie, patronul a folosit un material care nu e ignifug, sau macar tratat atunci ce scuze poti avea ?
Si cum adica sa nu intre nimeni la raspundere ? Pai iesi pe strada si te bat unii ca asa li se scoala si pe urma sa nu ceri explicatii? Ca vezi doamne se putea intampla si acasa, ma bateam singur.

Share This

rh[ad]oo
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde rh[ad]oo » 01 Noi 2015, 11:58

Romeo scrie: Dar ca întodeauna niște oameni nevinovati plătesc pentru păcatele altora (poate au fost sacrificați pentru ca peste o zi alții urmau să sărbătoreasca Hallowen).

Nu! Niste oameni au murit din cauza prostiei si iresponsabilitatii altora.
Iar asta cu sacrificarea ... esti cumva vreun reprezentat BOR undercover ? Astea-s aberatii ...
Raiku
Member
Member

Mesajde Raiku » 01 Noi 2015, 14:23

Ca de obicei, este nevoie de o catastrofa ca oamenii sa constientizeze neregulile si ca autoritatile sa faca verificarile pe carenu le-au facut cand trebuia. Acum urmeaza propaganda, facebook, maruta, acces direct, nimic nou. Asa a fost si cu avionu din Apuseni, si apoi au inceput sa verifice serviciul 112.
Este vina noastra pt ce s-a intamplat, a tuturor, ca nu punem piciorul in prag!
LOL - cum e asta 8-}
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 01 Noi 2015, 15:27

Da..1 luna de zile maxim, propaganda pe retele de socializare, evident nu se poate fara cei mentionati si de Raiku (mamarutza..etc), daca o sa fie cineva acuzat, evident ca o sa fie cu suspendare si voila, ne intoarcem la viata plictisitoare de pana acum...viata in care ti se poate intampla orice, oricand si nimeni sa nu fie tras la raspundere. Viata in care, cum zicea cineva pe facebook...in cazul unui cutremur la cate blocuri cu risc mare de prabusire sunt in Bucuresti e nevoie doar de vreo 2 cu 10 etaje sa se intample ce a fost acum in club...pai si cate astfel de blocuri sunt in oras?! Mai bine investim in catedrale ca da bine, turnuletze din aur..mai ceva ca la tigani. Mi-e scarba!
Keep calm and drink ABSINTHE!
.soLLo
Moderator
Moderator

Mesajde .soLLo » 01 Noi 2015, 17:41

Când văd atâta idioțenie mi se face și mie scârbă, uitați și voi.

Gigi Bhehehecali scrie:Eu nu vreau să intervin, dar această tragedie m-a făcut şi pe mine să mă uit la TV şi să văd aceste lucruri. Eu voi comenta cum gândesc: suferinţa părinţilor care îşi îngroapă copiii. Mi se ridică părul şi mă cutremur tot. Să fie învăţare de minte la educaţie, că am şi eu fete şi să mă ierte toată lumea, dar ale mele nu puteau fi acolo niciodată. Am văzut nişte filmări de la acele aşa-zise spectacole. Erau lucrări demonice, se jucau cu focul şi făceau mişcări satanice. Să mă ierte trupa care se promova acolo, dar aţi văzut că atunci când dansau, ţineau degetele lui Satan? E semnul lui, încornorarea! Copiii, săracii, nu conştientizau, ci doar conducătorii.

Fetele mele îmi spun tot timpul unde sunt, eu nu le las seara sau noaptea afară. Eu trebuie să ştiu tot timpul unde sunt. Eu nu vreau ca fetele mele să fie atrase în altă religie. Trebuie ca părinţii să tragă concluzii din această tragedie: trebuie să ştie unde sunt copiii lor tot timpul. Pe organizatori nu i-a interesat profitul, ci distrugerea sufletului. Ei au vrut să distrugă tineretul, să acapareze suflete prin mişcări demonice! Asta fac cluburile alea! Să mă ierte toată lumea, dar ăsta e adevărul, îmi vine să plâng. Ăla nu era un spectacol curat, nu era lumină, ci întuneric acolo. Îmi vine să urlu! Cum să lăsăm 400 de copii să se ducă într-o mişcare satanică? E semn de la Dumnezeu să învăţăm din asta.

De aia nu i-a interesat banii pe intrare, au fost alţii care au vrut suflete acolo. Vinovaţi sunt cei care au organizat acel spectacol satanic pentru moarte. Procurorii vor intra în ei să le dea 25 de ani ca sa îi înveţe minte. Nu au vrut bani, au omorât suflete, să mă ierte Dumnezeu”, a spus Gigi Becali într-o intervenţie la România Tv, citată de sportnews.ro.
"Dacă greierul face cri cri, atunci creierul face gri gri?"
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 02 Noi 2015, 00:12

rh[ad]oo scrie:
Romeo scrie: Dar ca întodeauna niște oameni nevinovati plătesc pentru păcatele altora (poate au fost sacrificați pentru ca peste o zi alții urmau să sărbătoreasca Hallowen).

Nu! Niste oameni au murit din cauza prostiei si iresponsabilitatii altora.
Iar asta cu sacrificarea ... esti cumva vreun reprezentat BOR undercover ? Astea-s aberatii ...

Nu confunda CREDINȚA în BINE, ADEVĂR și DIVINITATE cu instituția BOR și reprezentanții ei.

Citește cuvintele rostite de supraviețuitori! Spre exemplu ai mai sus ce a scris Alex Teodorescu.
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 04 Noi 2015, 04:08

Iată câteva informații care au ajuns pe la urechile mele și care îmi confirmă temerile... și anume că numărul persoanelor decedate respectiv situația persoanelor rănite este mult mai gravă.
1. Un doctor de la unul din spitalele cu răniți a spus că maxim 30% dintre răniți vor supraviețui;
2. Un tip prezent la fața locului a spus că este imposibil să fi fost doar 27 morți când el personal a participat la scoaterea a vreo 20 de persoane decedate din incinta clubului... și au fost multe echipe de intervenție care tot scoteau persoane decedate și persoane grav rănite.
Amy
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Amy » 04 Noi 2015, 15:09

Mă bucur ca oamenii au reușit sa se mobilizeze și sa iasă în strada într-un număr atât de mare, mă bucur ca a demisionat Ponta, probabil nici nu a avut alta opțiune, dar întrebarea este cine va veni în locul lui va fi demn de pozitia pe care o va avea...se vor schimba lucrurile? Sau totul este zadar?!?!?!Am acceptat cu toții locuri de munca fără contracte de munca, deoarece nu poți găsi un loc de munca decent în ziua de azi, depui 30 40 de cv uri iar la interviu te întreabă dacă ai 7 sau 8 ani de experiență. ..de unde ..poate ai ieșit de pe băncile scolii sau din facultate....? iar ăsta este doar un exemplu...dar sunt familii care au credite și nu le ajung banii.....Eu cred ca ar fi momentul schimbării!!! :romeonet:
|LE|Krav
Moderator
Moderator

Mesajde |LE|Krav » 04 Noi 2015, 16:25

A fost tragic ceea ce s-a intamplat...insa ar fi trebuit sa fie ceva mai multa atentie avand in vedere argumentele aduse cu acele stingatoare, capacitatea maxima a clubului si alte norme de siguranta...putea sa nu se intampla treaba asta daca ar fi fost mai multa implicare din partea celor responsabili cu treburile mentionate anterior.
La noi trebuie sa se intampla ceva tragic ca sa fie luate masuri de siguranta eficiente...
Hyman G. Rickover ~ " Good ideas and innovations must be driven into existence by courage and patience."
"INFRANGEREA este adesea o situatie temporara. RENUNTAREA este cea care o face permanenta."
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 04 Noi 2015, 18:30

traiasca generatia facebook !
Imagine
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 04 Noi 2015, 18:33

Cred ca majoritatea cluburilor nu respecta toate normele de siguranta.
Pana si cluburile "de fite" nu indeplinesc normele de siguranta... unde vorba aia ar trebui sa ai niste conditii daca tot ai parte de niste preturi colosale.
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 04 Noi 2015, 18:38

Romeo scrie:Cred ca majoritatea cluburilor nu respecta toate normele de siguranta.
Pana si cluburile "de fite" nu indeplinesc normele de siguranta... unde vorba aia ar trebui sa ai niste conditii daca tot ai parte de niste preturi colosale.

Fi convins de acest aspect

Ai vazut ...clubul Expirat la care am facut de nenumarate ori patronul a decis sa-l inchida. A postat singur pe fb ca dekt sa se duca la jail mai bine inchide afacerea
Imagine
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 04 Noi 2015, 18:48

Apropo de cluburi de fite... clubul Gaia a postat pe facebook faptul ca momentan a sistat activitatea:
In urma tragediei care a afectat intreaga tara, echipa clubului Gaia nu se simte pregatita psihic sa petreaca si sa danseze. Inca o data, ne cerem scuze clientilor care ne sunt dragi si care ne sunt alaturi de atatia ani si speram sa ne inteleaga. Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei ce nu mai sunt printre noi si sa ii ajute pe cei raniti sau aflati in stare critica. Condoleante familiilor si prietenilor!

Va spun eu adevarul, stiu de la un prieten care lucreaza acolo, era foarte revoltat ca vreo 3 luni nu o sa aiba de munca pentru ca acei oameni au fost la acel concert iar acum au observat si ei faptul ca nici la Clubul Gaia nu sunt suficiente usi de iesire...
I-am spus, oamenii de la concert sunt niste oameni nevinovati aceasta tragedie se putea intampla in foarte multe cluburi, inclusiv in cele de fite se pare...
Culmea ipocriziei a repostat si el mesajul clubului pe pagina personala de facebook...
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 05 Noi 2015, 03:40

Colectiv - muzica si versuri Claudia Ligia Suteu

Pentru chipurile lor ce nu vor fi uitate,
Pentru cei ce au suflete desfigurate,
Pentru cei ce pana ieri erau mama si tata
Dar azi privesc in gol o cruce si data
Pentru ca nu vreau s-aud din nou de artificii,
De oameni ce vorbesc de Halloween, alcool si vicii,
Pentru suflete de ingeri fara nume,
Care au intrat in flacari far’a se gandi la sume,
Pentru cei ce cred si le pasa,
Asistente, doctori ce-au fugit ca arsi de-acasa,
Pentru cei ce au salvat plangand si vor mai plange,
Toti ce-au platit o greseala cu sange…

Sa facem sa conteze “a fi” nu “a avea”
Si sa conteze “a face” nu doar “a vrea”,
Sa n-asteptam intruna un motiv
Cand totul e cenusa e timpul sa fim noi un COLECTIV.

Si nu pentru un club, o cladire, o institutie
Ci pentru milioane aflate-n prag de revolutie,
Si nu pentru toti medicii ce-asteapta numai mite
Ci pentru toti cei care in noptile nedormite
Banii n-au contat si-au fost atatia tineri,
Care si-au dat examenul la medicina vineri,
Pentru cei ce au platit un concert cu viata
Din cauza unora care n-au inimi ci au gheata,
Pentru visatori ce-au murit pe scena
Si cei carora muzica le curgea prin vena,
Pentru-acei eroi ce nu s-au mai gandit la viata,
Pentru cei cu rani pe corp, suflete si fata…

Sa facem sa conteze “a fi” nu “a avea”
Si sa conteze “a face” nu doar “a vrea”,
Sa n-asteptam intruna un motiv
Cand totul e cenusa e timpul sa fim noi un COLECTIV.

Pentru cei ce nu-si mai pot tine copiii-n brate
Condoleante…
Pentru supravietuitori si pentru libertate,
Pentru o schimbare si pentru dreptate.
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 06 Noi 2015, 22:41

Vineri, 6 Decembrie 2015, ora 22.30 la o saptamana de la tragicul incendiu de la Club Colectiv au tras clopotele la toate bisericile din Bucuresti.

Share This

Înapoi la “Viaţa de zi cu zi”