Cumpara produse romanesti

Discuţii, întrebări, probleme din viaţa de zi cu zi le puteţi discuta aici.
Romeo
Administrator
Administrator

Cumpara produse romanesti

Mesajde Romeo » 09 Ian 2016, 13:00

Cumpara produse romanesti si in afara de faptul ca vei avea parte de produse de calitate vei ajuta producatorii autohtoni si implicit ajuta economia tarii.
Sa spunem stop, sa nu mai fim doar o piata de desfacere, noi nu mai suntem in stare sa producem nimic? Hai sa identificam produsele romanesti de calitate si sa cumparam acele produse in detrimentul produselor straine.
Vara trecuta eram intr-un supermarket (nu dau nume, oricum tot un lanț de magazine venit din exteriorul țării) și am vrut să cumpăr o banală înghețată, spre surprinderea mea, erau expuse vreo 20-30 feluri de înghețată și abia am identificat o amărâtă de vafă produsă în România.
Deci nu suntem în stare să mai producem nici măcar o banală înghețată care are ca materie principală laptele.
Mare mi-a fost mirarea și revolta când am văzut că majoritatea celorlalte produse nu au nici măcar fabrica sub licență în România. Deci mâna de lucru este tot străină, adio salarii, adio pensii...
Cum să fim o țară prosperă când noi cumpărăm totul din exterior?!
La un alt magazin am vrut să cumpăr o pâine neagră sau o pâine cu secară (este mai sănătoasă) și când mă uit unde este produsă... surpriză - Bulgaria! Extraordinar, nici pâine nu mai producem?! Noi care eram Grânarul Europei!
Legat de fructe, în afară de fructele exotice (banane, portocale, lamâi, grapefruit,etc) care sunt o excepție, să căutăm mere, pere, prune, nuci, struguri din România. Deoarece am ajuns să cumpărăm mere din Polonia, nuci din America... iar livezile noastre sunt lăsate în paragină.
Fraților, în supermarket găsim carfofi din Belgia, iar noi? agricutura noastră ce s-a întâmplat cu ea?
Ei vor să fim doar piață de desfacere DAR noi suntem clientul, noi decidem direcția vânzărilor, hai să tragem linie și să încercăm pe cât posibil să optăm pentru produsele românești!
Produse cosmetice și de îngrijire personală, voi sunteți conștienți cât săpun și șampon produs în afara țării consumăm? Să căutăm alternative românești, spre exemplu produse de la Farmec!
Cumpără detergent românesc, cumpără balsam de rufe românesc, cumpără detergent vase românesc, cumpără produse românești pentru spălat gresie și parchet, cumpără produse românești pentru igiena orală, produse lactate romanesti, încălțăminte fabricată în România, cămăși fabricate în România.
Circulă un zvon că toate supermarketurile vor fi obligate să aibă cel puțin 70% din marfă produsă în România, sunt curios dacă se aplică această inițiativă.
Până atunci, hai să fim puțin atenți la produsele cumpărate, noi avem puterea ca lucrurile să o ia pe un drum pozitiv.
Vreau ca în acest articol să dezbatem această problemă și fiecare să vină cu soluții de produse românești, vă rog să tratați cu extremă seriozitate acest subiect.
Voi dezvolta o secțiune specială pe acest forum dedicată "Produselor românești" sau "Made in România".
Sectiunea dedicată se numeste - cumpără produse românești!
Deșteaptă-te române! Noi alegem de la produs până la politician!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Share This

Amy
V.I.P.
V.I.P.

Re: Cumpara produse romanesti

Mesajde Amy » 09 Ian 2016, 14:07

Traim intr-o societate in care toata lumea" alearga", ex: servici, acasa, spital...uitam ca alimentatia este pe primul loc.

In general toate tarile isi apara "produsele", mai putin Romania...este vina sistemului? este stresul din viata de zi cu zi? sau este vina omului ca se lasa manipulat?!

Sa nu uitam de existenta pliantelor din cutiile postale, pe care toata lumea le arunca... iar acolo există reclama si pentru produsele românești.

:romeonet:
|LE|Krav
Moderator
Moderator

Mesajde |LE|Krav » 09 Ian 2016, 16:14

Tot ce este romanesc este facut pentru export...in schimb consumam toate porcariile altora fiind "mai bune", dupa cum spun unii...
Spre exemplu si aici in piata agroalimentara din localitate sunt vanzatori care pur si simplu preiau marfa din lanturile de magazine si au un impact mult mai mare decat produsele naturale (cu toate ca nu au niciun gust).

Amy scrie:In general toate tarile isi apara "produsele", mai putin Romania...este vina sistemului? este stresul din viata de zi cu zi? sau este vina omului ca se lasa manipulat?!

Eu zic ca ar fii vina sistemului prost...nu doar in acest domeniu...dar si manipularea reclamelor din care omul ia "ce este mai bun" dar de o calitate inferioara de cele mai multe ori.
Hyman G. Rickover ~ " Good ideas and innovations must be driven into existence by courage and patience."
"INFRANGEREA este adesea o situatie temporara. RENUNTAREA este cea care o face permanenta."
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 09 Ian 2016, 16:37

|LE|Krav scrie:Tot ce este romanesc este facut pentru export...in schimb consumam toate porcariile altora fiind "mai bune", dupa cum spun unii...

Foarte bine că exportăm, așa și trebuie, să aducem bănuți în țară DAR oare nu ar fi bună pentru producători și piața din România?
Să direcționeze producția și la export și în țară.
Dar majoritatea producătorilor abia se mișcă local... ce să mai vorbim despre național ... sau despre export.
Itto Kaso
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Itto Kaso » 09 Ian 2016, 17:12

Nu va faceti probleme ca nici nu exportam mult, pe partea cu legumele spre exemplu, noi iarna nu producem decat foarte putin in comparatie cu alte tari din UE.
Pe partea cu animalele la fel, la abatoare preturiile sunt o nimica toata, nu se merita sa cresti animale de carne pentru ca nu ajungi la un castig consistent. Ceea ce vedeti pe la TV cu ferme de pui, porci, vaci de carne, etc, acei fermieri colaboreaza cu abatoare din Ungaria in principal, dar si cu alte tari vecine, unde le convine sa vanda animalele pentru ca ofera un pret bun per kg, iar mai apoi ghici ce? Le proceseaza si le trimit inapoi la noi!
Agricultura, in tara noastra, are un mare potential, pe vremea lui Ceausescu aveam cele mai mari productii de grane din Europa, exportam la greu + ca toata tara avea "painea" asigurata. Am si eu ceva experienta in cresterea animalelor si din pacate pot sa va spun ca sunt numai piedici peste tot.
O varianta viabila ar fii sa iti faci propria ferma + abator si sa semnezi contracte cu lanturiile de supermarkete si astfel, sa iti vinzi produsele la un pret onest. Multi producatori au inceput sa faca asta si din ce in ce mai multi au in plan sa faca asta.
Parerea mea, din cate am observat in ultimii 2 ani, treaba merge inspre "mai bine", dovada fiind ca cei din mediul urban incep sa se orienteze tot mai mult spre produse "bio", iar astfel multi merg si cumpara direct de la taranii romani, ajutand astfel foarte mult dezvoltarea ulterioara a acestora. Ce sa zic ca multi nu stiu ce e un produs "bio" autentic ...
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 10 Ian 2016, 02:13

Pentru iarnă ar trebui construite sere cu legume (aceste sere s-ar putea construi cu fonduri europene).
Ar trebui ca oamenii de la țară să se asocieze și să construiască ferme cu abator și tot ce mai este necesar.
mex
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mex » 12 Ian 2016, 02:26

Salut,

Intervin si eu cu parerea mea pe aici, din articolul initial ideea este sa sustinem localnicii dragelor noastre tinuturi. Nimic de reprosat, chiar de admirat, laudat si scos in fata! Acum scepticismul spune sa analizam putin mai in detaliu, sa vedem daca nu cumva mai vin si niste mici "impedimente".

1. La cel mai mic search pe Google avem urmatoarele magazine:
pravaliamica.ro
Aici observam ca totusi pentru 100g de carnati de plescoi scoatem din buzunar 6.5ron.
gusturi-romanesti.ro
Aici, pentru 1 kg de pastrama de oaie platim 35 ron/kg
Si cam atat am gasit relevant pe Google pe prima pagina la urmatoarea cautare :"produse traditionale romanesti"

2. Nu prea avem parte de magazine de produse "traditionale" fizice. Pun intre ghilimele pentru ca multe produsele traditionale romanesti din diverse parti ale tarii nu prea corespund cu altele, asa ca un oltean (genu' de om care nu a depasit judetul) ar avea alta parere despre carnati/pastrama/sarmale etc. decat un banatean sau un connational din parea moldovei. Singurele magazine intalnite de mine au fost la scara blocului ( a supravietuit 3 luni) si inca unul in complexul de la Vulcan (unde de asemenea preturile erau piperate si tavalite prin boia de jalapenos).

3. Mai sus vorbeam despre preturi si magazine de desfacere... Ok, treaba nu e prea stralucita. Acum pun putin la indoiala ceea ce doresc sa faca acesti oameni care au "afacerile'' acestea. Adica, inteleg ca exista chirii, salarii de platit pentru angajati, asigurari, si multe alte costuri etc. Oare acestea sunt justificate? Este normal si perfect logic ca orice afacerist sa priveasca profitul (d'asta si-a deschis ''taraba", nu?!). Da' daca stau putin sa ma gandesc eu asa putin, daca cumperi tu de la un nene direct de la tara juma' de porc(cu aviz de la veterinar bine-nteles) sau unu intreg daca ai o familie mai mare de tinut si iti prepari tu singurel, ce iti doreste sufletelul de gurmand, nu iesi mai ok din punct de vedere financiar si nu numai? Eu cred ca da. Dintr-o pulpa mai maricica de porc am avut parte si de piftie, si de niste muschiulet numa' bun de pus pe gratar, au iesit si niste jumari, sorici (nu e de pe burtica, dar e comestibil), a fost si de sarmale si niste carnaciori. Totu a costat (cracu' de porcina) cam 200 ron de la Carrefour. Mai ieftin decat de la magazinele de produse traditionale iar carnatii aia au fost cat de condimentati mi-a poftit sufletu' plus ca am avut bucuria sa particip la unele "operatiuni" (amintiri cu familia).

Concluziile mele sunt:
1. Hai sa nu incurajam orice. Magazinele astea isi au locul pe unde avem turisti dornici sa isi desfete papilele gustative cu produse de pe la noi(si care vor sa sara cu banu' ). Pentru romanul mediu, nu este o solutie sa ii trezesti amintiri din copliarie, poate doar migrene si procese de constiinta (putea si el cineva si sa primeasca spaga ca "smecherii" si sa isi permita asa ceva).
2. Hai sa excludem intermiediarii (cum nu am facut eu!), hai sa sarim peste hiper-market, piata rahova, sau alte mizerii de locuri unde numai de agricultori nu dai! Daca nu esti atat de comod sau doar ai tarie de caracter, evita! Daca nu ai benzina sa colinzi sate, macar cumpara de la magazinul ala de la bloc, ala asigura niste locuri de munca si micii intreprinzatori se pot extinde (Da! si aia care nu au invatat matematica aia f*** la scoala si au ajuns vanzatori sunt conationalii tai, poate copii lor vor sa invete f*** aia de matematica si sa fie cineva).
3. Mai pune mana romane si fa-ti carnatu in casa. Daca ai un job mega solicitant, esti de inteles, daca nu, esti fraier! Baga-te odata la asta si gusta din ce ai facut, o sa faci o traditie din asta (una placuta si pentru copii tai)!
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 12 Ian 2016, 02:47

Da Mex, produsele cu adevărat tradițional românești le mai găsim doar preparate de neamurile de prin provincie dar eu spun în primul rând să cumpărăm produse fabricate în România ci nu importate.
mex
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mex » 12 Ian 2016, 03:03

Romeo scrie:Da Mex, produsele cu adevărat tradițional românești le mai găsim doar preparate de neamurile de prin provincie dar eu spun în primul rând să cumpărăm produse fabricate în România ci nu importate.

Bine zis, atunci hai sa cumparam in primul rand de unde trebuie.
Acum ceva timp chiar era un nene (mediatizat chiar) care a facut in propria curte un "magazinas" unde fiecare lasa la aprecierea lui cam cat ar costa produsele respective, si spre suprinderea oricui, era pe profit binisor. Pacat ca avea bete in roate de la Consiliul local. Asta e de apreciat, de-am face toti la fel... eram departe :)

Hai sa aratam degetul autoritatilor cand fac "flagrant" unei babute care vinde patrunjel pe trotuar si inchide ochii in fata bisnitarilor din piete. E un pas... Tot produs local este in fond patrunjelu' ala...
Itto Kaso
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Itto Kaso » 12 Ian 2016, 13:31

Sunt de acord cu mex in ceea ce priveste cumpararea direct de la tarani , este o metoda sigura in vederea achizitionarii produselor traditionale , parera mea.
Insa daca vrei sa treci la alt nivel si sa iti faci o afacere , dupa cum am zis mai sus , si sa poti sa traiesti din profitul rezultat , este un pic mai greu insa nu imposibil.
Am prieteni care cultiva legume (cartofi in special, ca tot spuneai de cartofii din Belgia) si li se strica zeci de tone pentru ca nu ii cumpara nimeni deoarece ii vand cu cativa bani (care se cunosc atunci cand vorbim de tone) mai scumpi decat cei adusi din strainatate.
Sunt si multi care cer preturi foarte mari , ce-i drept...
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 12 Ian 2016, 16:54

Da, este adevărat, de la poartă țăranul trebuie să vândă cartoful cu câțiva bani (30 - 40 de bani/kg mi se pare)... și nu îî vinde deloc scump, este o bătaie de joc prețul, având în vedere că la raft ajung și 2-3 Lei/Kg. Dar ca să nu i se strice trebuie să-i vândă și așa, după atâta investiție și mai ales muncă... În perioada copilăriei am fost de față la asemenea tranzacții, veneau camioane în sat ca să cumpere cartofi. Țăranul astfel își poate amortiza măcar investiția. Țăranul nu mai are loc să-și vândă direct marfa în piețele din oraș, nu mai are loc de mafia din piețe, de "indienii" care au ocupat tarabele. Îmi aduc aminte de primii anii de după revoluției când veneau neamurile mele din Bucovina cu tone de marfă din producția proprie să vândă în piețele din București (cartofi, varză, castraveți), vindeau en-gros sau la bucată. Pot să dau niște telefoane și vă spun prețul actual... mai mult ca sigur tot bătaie de joc.
Țăranul trebuie ajutat, stimulat și protejat de către stat.
eXpreSSo
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde eXpreSSo » 13 Ian 2016, 00:30

Salut,
Ma din pacate nu prea mai gasesti produse romanesti "Fabricat in Romania" in magazine asa ca nu prea ai cumpara gen imbracaminte si incaltaminte insa anu' trecut am gasit un magazin de unde mi-am luat o pereche de cizme (Bit parca sau ceva de genu) erau din piele, destul de faine insa le-am cumparat fiindca erau fabricate in Romania .
Mai avem insa produse romanesti pe care le cumparam doar fiindca sunt romanesti chiar daca calitatea lasa de dorit.
De exemplu frigiderele Artic, fabricate la Gaesti, mi-au spus ai mei ca au avut unul peste 20 de ani care nu s-a stricat niciodata, drept urmare cand au cumparat acum ceva timp o combina frigorifica Artic fiindca stiau ca-s bune, atat de bune incat s-a stricat dupa cativa ani, bine ea saraca dupa ce a fost reparat merge in ziua de astazi . Am cumparat si eu personal pe aceiasi premiza anu trecut un frigider tot Artic care in 8 luni s-a stricat de 2-3 ori asa ca nu stii cata incredere sa mai ai si in produsele astea romanesti cu componente chinezesti .
Oricum nu ezit sa cumpar produse de la tarani, de ex. luna trecut am fost in Covasna si m-am intors cu 10 paini cu cartofi asa ca de la tarani da in rest...
Oricum eu incurajez cumpararea de produse romanesti .

Numai Bine si La multi ani ! :)
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 13 Ian 2016, 02:13

Dacă tot ai pomenit despre firma românească de încălțăminte BIT, am și eu de la ei niște adidași și sunt foarte mulțumit (piele exterior, piele interior). Și mai am o pereche de ghetuțe din piele de la BIT de foarte bună calitate. Alternativă la mărcile străine de încălțăminte (Adidas, Nike, Puma, etc...) recomand cu încredere firma românescă de încălțăminte BIT.
mex
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mex » 14 Ian 2016, 01:13

În județul Arad, nu toate CAP-urile comuniste au fost distruse. Acolo funcționează și prosperă o întreprindere agricolă construită pe fundația unei asemenea instituții - Combinatul agroindustrial Curtici. Adaptată la piața capitalistă, merge după aceleași principii.
Combinatul agroindustrial Curtici
Aruncati un ochi la articol. Se poate face, si se poate face bine, poate de un impuls de genul are nevoie societatea, in special cea din mediul rural. Foarte mare pacat ca multe dintre persoanele in varsta nu sunt educati suficient si mai degraba zis eficient. Se pot face astfel de asociatii oridunde. Hai sa ne amintim si sa constientizam ca doar Campia Romana poate asigura cu hrana diversa 80 milioane de persoane cu mare usurinta (sa nu mai amintim alte ramuri ale industriei si serviciilor ce pot aduce cascaval calumea - si nu vorbim de Delaco...).

Mai vazusem acum ceva timp un articol in care fermierii se rugau de companii sa le cumpere laptele pe cativa zeci de banuti litrul. Preferau sa il arunce pe jos... pe cand noi, fraierii din oras cheltuim in jur de 4 ron pentru un litru. Trist.

Aveam un amic care imi tot repeta: "Agricultura e praf, desi este plin de tarani."

Pace
mex
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mex » 14 Ian 2016, 01:18

O alta intrebare ce doresc sa o adresez persoanelor de pe acest forum este ce este de facut in acest caz? Adica... sunt oameni care produc, ieftin, foarte ieftin, dar sunt descurajati de restul aspectelor (le cunoasteti prea bine) iar ceilalti cumpara la supra-pret.

Cand ma gandesc la chestia asta, in gandul meu se contureaza o executie in masa si multe ganduri naspa...

Share This

Înapoi la “Viaţa de zi cu zi”