Cumpara produse romanesti

Discuţii, întrebări, probleme din viaţa de zi cu zi le puteţi discuta aici.
Romeo
Administrator
Administrator

Re: Cumpara produse romanesti

Mesajde Romeo » 14 Ian 2016, 01:36

Eu mă gândesc să construiesc un magazin online unde să pun la vânzare produse de la țărani.

Share This

mex
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mex » 14 Ian 2016, 01:43

In 2-3 luni ma simt disponibil sa investesc
marianvoinea
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde marianvoinea » 14 Ian 2016, 08:36

Salutare tuturor!!! Adevarat Romeo ai ales un subiect foarte dureros pt noi si in general pt toata Romania , dar parerea mea personala este ca sistemul acesta corupt creeat dupa revolutie a dus ca rezultatul sa fie acesta .Hai sa o luam de la inceput dupa revolutie cand probabil majoritatea dintre noi eram copii dar din ce ne aducem aminte si din povestile parintilor Romania era o tara in care se producea cu adevarat, aveam FABRICI,UZINE ADEVARATE, INDUSTRIE buna. A venit marea revolutie sperante pt toata lumea ca in tara noastra va fi un mik paradis ..... privatizari ... patronat ... coruptie ...s-au vandut fabrici doar pt fier vechi sau pt valoarea terenului ex SIDEX VULCAN APACA tot ce sa mai ne mintim deci mafia care s-a creeat dupa 90 care si acum este la putere are cea mai mare vina . Bun am ajuns sa plecam pe afara sa muncim in tari straine si sa lasam in urma tot, desi tu sti mai bine ca cei ce pleaca afara sunt de 3 ori mai munciti. In locul fabricilor de alta data am ajuns sa lucram in mooluri si supermarketuri care sunt tot ale strainilor ,normal ei vin cu marfa cu ideile lor produc pt tara lor ne platesc cu cat vor ei si fara sa vedem noi am ajuns aproape sclavi ....un cuvant cam dur dar asa este in tara noastra si mai suntem si datori vanduti, toate aceste pt ca JEGOASA NOASTRA CLASA POLITICA sa o duca bine.Deci Romeo ce sa mai cumparam sau mai bine spus ce mai avem voie sa cumparam romaneste ??????
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 14 Ian 2016, 18:52

Bine ca a dat azi la stiri conform caruia la Cora Lujerului Inspectorii OPC au gasit doar 800 de kg de carne stricata...productie proprie ai naibii X(

Halal productie interna , ca romaneasca nu avem de unde sa stim de unde provine
Imagine
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 14 Ian 2016, 19:00

Mi se pare putin ciudat...ca intr-un ditamai hipermarket sa gasesti asa o cantitate de carne expirata /:)
Keep calm and drink ABSINTHE!
marianvoinea
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde marianvoinea » 14 Ian 2016, 19:55

Cum facem Romeo , unde mai gasim produse romanesti ??? Daca noi nu mai avem nimik , daca am vandut tot , daca mai bine zis ne-au vandut de tot, ce mai gasim noi romanesc ???? Nu mai avem fabrici ,uzine nu mai avem industrie ....nu am vrut noi paradisul promis de ei dupa revolutie si uite ce avem .... asa ne trebuie .Stam si rabdam, ei fura unde sa muncim ? Nu avem unde tot la straini ...mol ,hipermarket care sunt ale lor chiar nu vedeti ca suntem prinsi in sistem si datori vanduti pe desupra .Vai de noi si de frati nostri ,plecam in tari straine pentru un ban in plus ( muncit pe rupte ) pt ca strainul te munceste nu gluma .Asa si ce este de facut e intrebarea care ne macina pe toti ?
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 15 Ian 2016, 00:10

Găsim pentru toate produsele străine alternativă cu produse românești.
Vă rog punctual să menționați produse românești de calitate pe care le găsiți la magazine și le recomandați ca alternativă.
Eu am găsit următoarele produse românești de îngrijire personală și curățenie (toate de la firma românească Farmec):
- săpun, am găsit săpun lichid produs de Farmec "Gerovital Pure Glycerin" și "Gerovital Pure Antibacterian", există o gamă variată de produse cu preț între 5 Lei și 11 Lei... până acum foloseam săpun Dove, acesta este produs de compania anglo-olandeză Unilever.
- gel de duș, am ales "Gel de duș revigorant Gerovital H3 Men";
- șampon, există o gamă largă la Farmec, eu am ales "Șampon regenerant Gerovital H3 Men", iar pentru mama un șampon împotriva căderii părului "Şampon anticădere 350 ml" ... până acum foloseam produse de la compania americană Procter & Gamble Co, cum ar fi șampon Wash and Go sau Head and Shoulders;
- gel de păr, am ales "Gel de păr MEN, FIX IT!" ... până acum foloseam Taft de la producătorul german Schwarzkopf and Henkel;
- spumă de ras, am ales "Spumă de ras Gerovital H3 Men" ... până acum foloseam Gel de ras de la Nivea produs de firma germană Beiersdorf AG;
- detergent, am ales "Nufăr detergent automat capsule";
- antiperspirant, am ales "Deodorant Gerovital H3 Men - Seductive";
- pastă de dinți, am ales "Aslamed pastă de dinţi pentru dinţi sensibili" ... până acum am utilizat pastă de dinți Sensodyne produsă de compania britanică GlaxoSmithKline plc (GSK) sau pastă de dinți Colgate produsă de la compania americană Colgate-Palmolive;
- apă de gură, am ales "Aslamed apă de gură cu extract ecocertificat de muşeţel, clorhexidină şi argilă specială" ... până acum am utilizat Listerine de la compania americană Johnson & Johnson.
- produse cosmetice pentru femei (creme corp, creme mâini, creme demachiante, etc. pentru mama, sora mea și prietena mea): Lapte corp hidratant și emolient, Doina Clasic lapte nutritiv vitaminizant, Doina - Cremă nutritivă vitaminizantă, Lapte vitaminizant demachiant, Doina Pure & Soft lapte hidratant tonifiant).
Am dat comandă online pe site-ul oficial FARMEC.RO, un magazin online foarte bine pus la punct. Prețurile sunt accesibile, pentru 20 de produse trebuie să plătesc 220 de Lei. După ce voi utiliza produsele, voi reveni cu o părere, dar sunt sigur că toate produsele Farmec sunt produse de calitate.
Am mai vrut să comand dar nu era pe stoc soluție "Nufăr desfundat țevi si chiuvete" tot de la Farmec ... până acum am utilizat "Gel hidraulic desfundare tevi Mr Muscle" produsă de compania americană S.C. Johnson & Son.
Pentru curățat în bucătărie sunt foarte bune (zice mama) produsele din gama Triumf de la Farmec: Triumf Veselă, Triumf Cuptoare, Triumf Aragaz.
Am văzut că există soluție curățat geamuri "Nufăr Verde Geamuri" și soluție curățat lemn-parchet "Nufăr Lemn Parchet" ... până acum utilizam pentru curățat parchet soluția "Mister Proper" produsă de compania americană Procter & Gamble Co.
Ultimele produse menționate nu erau disponibile pe site dar sigur că le voi găsi în supermarket.
Iată că avem o parte din produse românești ca alternativă la produsele străine, aștept să veniți și cu alte produse românești pentru aceiași categorie de utilizare.
mex
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mex » 15 Ian 2016, 00:56

Cred ca o idee stralucita din partea romanului de rand este sa se foloseasca mai des de micii intreprinzatori.

Uite, de exemplu, in experienta mea de peste mari si tari pe acolo se practica chestia asta foarte bine. Au si un grup de facebook (comunitatea este una foarte mica, aproximativ 50.000 locuitori intreaga "tara"), unde fiecare isi da cu parerea despre produsele sau servicile oferite de localnici (de la gradinari,hoteluri, restaurante, reprezentate auto etc.). Un alt lucru pozitiv care mi-a sarit in ochi este ca fiecare reclamatie este tratata ca atare, de multe ori poate raspunsul managerului/persoanei in cauza este poate prea "prietenos" (in sensul in care un client isi comanda un fel de mancare de care nu a mai auzit in viata lui si nu ii place, primeste o alta portie de mancare gratis sau ii este taiata de pe nota). Partea foarte buna este ca acea comunitate se ajuta singura si aproape tot ce se consuma acolo este "in house". La nici un local laptele din cafeaua mea nu a fost altul decat cel produs acolo, la fel si baconul, ouale, carnea, etc. In plus intervine "chestia aia" cand cineva care a fost servit de tine cu un serviciu ii vine randul sa te serveasca la randul lui, si ai sa vezi ca nu mai este o relatie de genu' client-vanzatoare, si este de la om la om. Un mare plus.

Consider ca nu este necesar sa ajutam lanturi de magazine straine, lanturi hoteliere straine, doar sa ne ajutam pe noi.

Sanatate
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 23 Ian 2016, 23:18

Și după cum am spus mai sus, iată în următoarea poză cum era dotă baia mea doar cu produse de igienă personală străine și produse de curățenie străine (la care trebuie să renunțăm):
Image
Dar este timpul să acționăm și să cumpărăm produse românești, produse românești de igienă personală cât și produse românești de curățenie.
Iată cum arată comanda mea de produse românești de pe magazinul online de produse românești igienă personală Farmec:
Baia mea arată mult mai bine cu produsele românești iar calitatea produselor românești este excelentă, folosiți cu încredere produse românești! Este un prim pas de implicare la progresul economiei țării.
Image
Image
Geanina
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde Geanina » 27 Ian 2016, 02:06

Hmm.... Personal, cumparaturile mi le fac din piata, locul cel mai potrivit pentru produsele romanesti,indiferent ca e vorba de legume,fructe sau chiar si carne.
Pentru muraturi si dulceturi,cumpar de la tarani si ni le punem noi,branza, lapte la fel .
Avem obiecte in casa stative la baie, bucataria, designul creat de mine si manopera facuta de soul nefiind multumiti de calitatea celor din comert. Sunt total pentru produse romanesti si consider ca noi in familie avem o multime de astfel de obiceiuri de promovare .
Acum in primavara o sa va pun poze cu gradina noastra din curte, satui de comertul extern, ne-am decis sa fim cat se poate de Made in Ro anul trecut si am cultivat rosii,ardei,castraveti, verdeturi, menta etc. am pozele de anul trecut si maine chiar le voi pune :).
Pentru incaltaminte, am vazut pe cineva facand referire, recomnd firma Leonardo are sediul si un magazin de desfacere undeva langa Antilopa, 100% de piele, pentru acest sezon dar si preturi mai ridicate.

Romeo scrie:Găsim pentru toate produsele străine alternativă cu produse românești.
Vă rog punctual să menționați produse românești de calitate pe care le găsiți la magazine și le recomandați ca alternativă.
Eu am găsit următoarele produse românești de îngrijire personală și curățenie (toate de la firma românească Farmec):
- săpun, am găsit săpun lichid produs de Farmec "Gerovital Pure Glycerin" și "Gerovital Pure Antibacterian", există o gamă variată de produse cu preț între 5 Lei și 11 Lei... până acum foloseam săpun Dove, acesta este produs de compania anglo-olandeză Unilever.
- gel de duș, am ales "Gel de duș revigorant Gerovital H3 Men";
- șampon, există o gamă largă la Farmec, eu am ales "Șampon regenerant Gerovital H3 Men", iar pentru mama un șampon împotriva căderii părului "Şampon anticădere 350 ml" ... până acum foloseam produse de la compania americană Procter & Gamble Co, cum ar fi șampon Wash and Go sau Head and Shoulders;
- gel de păr, am ales "Gel de păr MEN, FIX IT!" ... până acum foloseam Taft de la producătorul german Schwarzkopf and Henkel;
- spumă de ras, am ales "Spumă de ras Gerovital H3 Men" ... până acum foloseam Gel de ras de la Nivea produs de firma germană Beiersdorf AG;
- detergent, am ales "Nufăr detergent automat capsule";
- antiperspirant, am ales "Deodorant Gerovital H3 Men - Seductive";
- pastă de dinți, am ales "Aslamed pastă de dinţi pentru dinţi sensibili" ... până acum am utilizat pastă de dinți Sensodyne produsă de compania britanică GlaxoSmithKline plc (GSK) sau pastă de dinți Colgate produsă de la compania americană Colgate-Palmolive;
- apă de gură, am ales "Aslamed apă de gură cu extract ecocertificat de muşeţel, clorhexidină şi argilă specială" ... până acum am utilizat Listerine de la compania americană Johnson & Johnson.
- produse cosmetice pentru femei (creme corp, creme mâini, creme demachiante, etc. pentru mama, sora mea și prietena mea): Lapte corp hidratant și emolient, Doina Clasic lapte nutritiv vitaminizant, Doina - Cremă nutritivă vitaminizantă, Lapte vitaminizant demachiant, Doina Pure & Soft lapte hidratant tonifiant).
Am dat comandă online pe site-ul oficial FARMEC.RO, un magazin online foarte bine pus la punct. Prețurile sunt accesibile, pentru 20 de produse trebuie să plătesc 220 de Lei. După ce voi utiliza produsele, voi reveni cu o părere, dar sunt sigur că toate produsele Farmec sunt produse de calitate.
Am mai vrut să comand dar nu era pe stoc soluție "Nufăr desfundat țevi si chiuvete" tot de la Farmec ... până acum am utilizat "Gel hidraulic desfundare tevi Mr Muscle" produsă de compania americană S.C. Johnson & Son.
Pentru curățat în bucătărie sunt foarte bune (zice mama) produsele din gama Triumf de la Farmec: Triumf Veselă, Triumf Cuptoare, Triumf Aragaz.
Am văzut că există soluție curățat geamuri "Nufăr Verde Geamuri" și soluție curățat lemn-parchet "Nufăr Lemn Parchet" ... până acum utilizam pentru curățat parchet soluția "Mister Proper" produsă de compania americană Procter & Gamble Co.
Ultimele produse menționate nu erau disponibile pe site dar sigur că le voi găsi în supermarket.
Iată că avem o parte din produse românești ca alternativă la produsele străine, aștept să veniți și cu alte produse românești pentru aceiași categorie de utilizare.

totusi de ce nu incerci sa ti le produci acasa ?? sunt atatea retete pe net si sunt muuult mai sanatoase: creme,sapunuri lichide, solutie pentru spalat geamuri etc... Poate chiar iti va place. Eu nu folosesc crema din comert de exemplu ci ulei de masline...

Romeo scrie:Eu mă gândesc să construiesc un magazin online unde să pun la vânzare produse de la țărani.

Exista deja :))) stiu persoane care au vandut astfel produsele noastre,din gradina taranului roman,lanturilor de magazine precum mega imag( din comuna Cretesti de exemplu, la cativa km de Bucuresti).

Romeo scrie:Pentru iarnă ar trebui construite sere cu legume (aceste sere s-ar putea construi cu fonduri europene).
Ar trebui ca oamenii de la țară să se asocieze și să construiască ferme cu abator și tot ce mai este necesar.

Lucrurile acestea deja exista, insa mafia in Roamania fiind prea mare, au cumparat extern sa isi poata baga ei in buzunare si animalele noastre au murit degeaba neavand cine sa le cumpere din pacate :( .Despre sere si ferme sunt destul de informata, si chiar exista in Romania destule, insa trebuie sa fie oameni sa cumpere si aici este de fapt problema.
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 27 Ian 2016, 13:17

Multumesc pentru raspuns Gianina, ai venit cu idei foarte bune.
Dar să știi că la magazinele de încaltaminte Leonardo au ramas putine produse romanesti, majoritatea sunt straine (în mare parte produsele sunt de calitate si din piele este adevarat).
Iar lantul de magazine Mega Image vinde intr-un procent covârșitor produse străine... probabil cu mici excepții de magazine, printre care și cel pomenit de tine mai sus.
Lantul de magazine Mega Image a fost cumpărat de compania belgiana Delhaize Group în 2010 iar în iunie 2015 a fost anunțată achiziția Delhaize Group de către Royal Ahold tot din Olanda.
Din acest motiv la magazinele Mega găsim multe produse alimentare produse în Belgia și Olanda... fiecare își vede interesul.

Share This

Înapoi la “Viaţa de zi cu zi”