Trei zile lucratoare pe saptamana

Discuţii, întrebări, probleme din viaţa de zi cu zi le puteţi discuta aici.
so|
V.I.P.
V.I.P.

Re: Trei zile lucratoare pe saptamana

Mesajde so| » 18 Aug 2016, 16:10

Kant scrie:Este evident faptul ca toti cei de la conducere, pe care-i vedem noi, sunt doar marionete si noi pretindem ca ei ne conduc pe cand in spatele acestor marionete se afla, cel mai probabil, asa zisul club "Iluminati". Multi vor spune ca acesta a disparut, dar aceasta disparitie a fost creata in mod intentionat de catre ei pentru a ramane din nou in umbra. Cei din spate nu controleaza doar marionetele pe care noi le pretindem ca ar fi la putere, ci si pe noi in mod inconstient, cum? Prin economie, infrastructura etc. Ei ne determina ce sa facem si cum sa facem, dar noi nu realizam asta. Probabil credeti ca intru in SF-uri dar asta e realitatea.
Sincer, detest lumea, veti intreba de ce, fiindca viata e frumoasa si alte motive, pai daca v-ati trezi cu totii si ati privi in jur, veti ajunge la aceeasi parere. Nu veti vedea decat violenta si ura, egoism si barfa si multe alte aspecte negative. Consider ca din cca. 7 miliarde de oameni doar 500.000 se pot numi oameni adevarati, restul sunt incadrati intr-un rand cu mii de kilometri mai jos decat animalele salbatice.
Daca conducatorii ne invata sa furam si sa mintim nu e evident ca poporul va face la fel? Si evident ca "prostimea" crede aproape tot ce spun cei de "sus", doar cu rank-ul, niciunul din randul lor nu merita sa fie acolo.

=D> hai ca incepi sa te maturizezi. In ceea ce ai scris ai uitat sa precizezi un lucru f. important - educatia (familiala si din scoli) care, din pacate, e la pamant. si religia spirituala e un factor important in aceasta educatie, nu ceea ce expun acesti mascarici cu robe de aur si masini de lux.
"Iubesc sa fumez un cui
Ca sa ma duca fix la Dracu sa ii dau si lui."-Uzzi

Share This

Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 18 Aug 2016, 16:50

Kant scrie:Este evident faptul ca toti cei de la conducere, pe care-i vedem noi, sunt doar marionete si noi pretindem ca ei ne conduc pe cand in spatele acestor marionete se afla, cel mai probabil, asa zisul club "Iluminati".

Până la "clubul Iluminati" de care pomenești tu problema este că funcțiile de conducere sunt numite politic ci nu pe merit profesional.
Apar tot felul de "specialiști" care habar nu au despre domeniul de activitate pe care îl conduc.
Plugar
Moderator
Moderator

Mesajde Plugar » 18 Aug 2016, 20:00

so| scrie: =D> hai ca incepi sa te maturizezi. In ceea ce ai scris ai uitat sa precizezi un lucru f. important - educatia (familiala si din scoli) care, din pacate, e la pamant. si religia spirituala e un factor important in aceasta educatie, nu ceea ce expun acesti mascarici cu robe de aur si masini de lux.

Multumesc de completare, educatia si anturajul conteaza foarte mult. Spre exemplu sunt persoane sensibile in preajma anturajului, se iau dupa persoanele de langa ca si cum ar fi niste clone, daca acestea stau langa doctori vor vorbi asemenea medicilor dar daca stau langa drogati, cel mai probabil vor ajunge si ei sa practice acest lucru. Iar cum in preajma noastra avem doar dobitoci.. Clar ca multi sunt afectati, si nu mai vorbesc da familie si parinti, daca e tinut in lesa acasa, ba n-o sa stie sa se discurce in viata sau cand va iesi la o petrecere va incerca toate prostiile care-i cad in mana, vrand sa incerce lucruri noi. De scoala nu mai zic, profesorii sunt mai prosti de cat elevii, in cea mai mare parte. Toti trec printr-o facultate, fiindca e simplu sa tocesti (pentru unii) sau, pe pile; si odata ajunsi la catreda vor zice "hai sa facem pe-a sefii" si incep sa-si impuna autoritate, desi nu prea le iasa decat celor care-s comunisti (mai putini din pacate), care stiu sa-si impuna cu adevarat respectul si reusind sa-i puna la invatat pe elevi. Despre structura invatamantului, iar e stupida.. Doar tocit, iar tocitul este doar pentru inculti si inapti, asa consider. Si spun asta fiindca, odata tocit, nu memorezi decat pentru maxim 2 zile, iar dupa ce ai nota maxima, uiti (vorbesc in general), si unde e ceea ce structura te-a "invatat"? Ei spun de cultura generala, eu fac ceva pe cultura lor generala pe care ti-o preda in scoala, tot ceea ce stiu e din cauza ca am citit si m-am documentat singur din ceea ce-mi place, iar in general imi place orice chestie ce pare interesanta, utila si apartine de cultura generala. Un exemplu mic, la chimie te invata tot felul de reactii chimice, bai om prost ce esti, cu ce ma ajuta pe mine astea in cultura generala? Cand e sa vorbesti cu un prieten despre lucruri interesante vorbesti cu el despre reactiile chimice ce se calculeaza pe foaie? Consider ca asta e o prostie. Chimia se poate preda si in alte moduri mult mai interesante, ca de exemplu, nu cred ca stiati ca la nivel atomic noi nu ne atingem niciodata, fiindca, dau exemplul hidrogenului, acesta cum are un proton si un electron (nucleul e atat de mic incat nu este sesizabil) isi formeaza in strat in jurul sau, un strat invizibil, iar la incercarea de a atinge 2 elemente complet diferite cele doua straturi se ating si se resping, de aceea este necesar Carbonul pentru unirea a mai multor atomi, si tot de aceea Carbonul este numit "viata".. Mi se pare mult mai interesant asta decat ceea ce inveti la scoala. Si exemplele pot continua si in randul gramaticii/ literaturii/ si a altor ~18 obiecte studiate in invatamant, evident toate intr-un mod stupid. Nu vorbesc de gramatica noastra, despre care nu pot sa afirm decat ca, toti suntem analfabeti. E simplu. Sunt putini oameni care stiu sa vorbeasca coerent limba romana, fac sute, zeci de mii de greseli. Asta nu pleaca tot din cauza scolii? Si urasc profesorii care spun ca acel elev a obtinut nu stiu ce premii din cauza profesorului, iar elevul care nu invata e criticat si acestia spun ca nu e din cauza lor ca nu invata.. Pai cum vine asta? Ala care a obtinut premii, musai le-a obtinut din vina ta? Sau din interesul sau? Evident, si profesorul conteaza, dar, totusi...

Ma lungesc prea mult, cum am mai spus, sunt foarte multe de spus despre lume, structuri, religii, educatie etc.. Ar fi ceva interesant daca s-ar deschide un topic intitulat "Diverse", un exemplu.. Iar acolo sa ne exprimam fiecare parerea despre un subiect/ intrebare adresata de catre cineva, venind cu completari/critici asupra parerilor sau cu noi opinii, de ce nu? :D

Iar despre religie sunt foarte multe de discutat, doar ca daca as incepe sa-mi dau drumul la tot ceea ce stiu, si d.p.d.v.d religios, filozofic si stiintific, nu stiu ce parere-si vor crea cei care citesc ceea ce scriu, oricum, tot ceea ce stiu e pur logic, dar ceea ce pot sa spun e ca toti cei trei stalpi, asa ii numesc, duc la acelasi obiectiv, sa crezi in ceva, nu conteaza ce, dar sa crezi. Si oricum, despre religia ortodoxa sunt multe de povestit, mai multe negative evident, dar nu este un topic pentru astfel de subiect asa ca ma abtin. Cand se va crea un topic pe acest subiect, cel mai probabil vor fi multe pagini de scris. :D
Numai bine!
¯\_(ツ)_/¯
so|
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde so| » 19 Aug 2016, 00:34

Ba tu fumezi aceeasi mizerie ca mine :)) :))
Glm eu nu fumez mizerii :D
Sunt multe de vorbit si de analizat, doar ca pe la noi prin Romanica, si nu numai, lumea e "atrasa" de mandrie, fala, manelism, invidie, concurenta si mai putin de autointelegere, cunoasterea mediului inconjurator, trairi, iubire, ajutor, devotament, si nu in ultimul rand, prietenia sincera. Nu de alta, dar viata e scurta si cu astea ar trebui sa traim.

Ps: Luati cu iarba, e ft tare, altii fac medicamente, altii au legalizat.o, noi o privim ca pe un rau. Ar trebui sa ne dam jos din copac. Sanatate, Doamne ajuta.ne :)
Ps2: puteti sa faceti topicul propus, ne vedem pe acolo :D
"Iubesc sa fumez un cui
Ca sa ma duca fix la Dracu sa ii dau si lui."-Uzzi
mihai-misu.mihai
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mihai-misu.mihai » 20 Aug 2016, 21:20

Trei zile lucratoare pe saptamina , suna frumos , iar teoria magnatului mexican Carlos Slim are o oarecare logica . Ideea cu reducerea timpului de lucru nu este noua , iar de-a lungul timpului programul de lucru s-a micsorat continuu . Deja exista o tara in care s-a redus oficial saptamina de lucru , la patru zile , Gambia , dar numarul de ore lucrate a ramas tot 40 . Sunt tari , Olanda , Italia , in care se probeaza programul de sase ore pe zi , iar Finlanda a hotarit sa dea fiecarui cetatean 800 E pe luna , asa incit sa poata sa merga la lucru cu program redus , sau sa aleaga part-time , sau sa lucreze program normal de 40 ore/saptamina . Este clara tendinta de reducere a programului de lucru , dar daca acest lucru nu se dubleaza cu venituri cel putin la nivelul cistigurilor obtinute la programul de lucru de 40 ore/saptamina , sortii de reusita sunt redusi , deoarece mai mult timp liber mareste tentatia de a cheltuii . Din aceasta cauza incercarile si aplicatiile au loc in tari dezvoltate , in special cele din nordul Europei , dar si in Olanda , Anglia , Italia
Eu sunt adeptul unui program de lucru flexibil , fara ore fixe de venire si plecare , dar cu o crestere a zilelor de concediu la cel putin 60zile/an , adica , o varianta , zece zile la doua luni , cu conditia realizarii sarcinilor de serviciu si chiar o marire a virstei de pensionare . Cind am mentionat de programul flexibi , am impartasit din experienta proprie , experienta traita chiar in anii dinaintea revolutiei cind seful colectivului in care lucram ne permitea sa venim si sa plecam cind vroiam , CU CONDITIA SA PREDAM LUCRARILE LA TIMP , ba chiar cu citeva zile inainte de predarea care beneficiar , pentru a-i da posibilitatea sa le faca o verificare
Din fericire explozia aceasta a tehnologiei si a informatiei face din ce in ce mai posibil reducerea timpului de lucru in favoarea oamenilor .

Share This

Înapoi la “Viaţa de zi cu zi”