Transportul public - cheia rezolvarii problemelor Bucurestiului

Discuţii, întrebări, probleme din viaţa de zi cu zi le puteţi discuta aici.
Romeo
Administrator
Administrator

Transportul public - cheia rezolvarii problemelor Bucurestiului

Mesajde Romeo » 12 Ian 2017, 03:29

Am auzit ca doamna primar Gabriela Firea patruleaza de cateva nopti prin Capitala, cred ca am intalnit-o si eu in noptea asta prin trafic... vreo 3 masini, girofaruri... pe la ora 00.30.
Unele persoane acuză că primarul se plafonează la un singur aspect și uită că are și alte responsabilități DAR eu îi contrazic și vă spun și de ce în următoarele rânduri.
În primul rând atitudinea nu este rea, este pozitiv că încearcă să fie un primar implicat activ.
Excluzând penibilitățile cu "pomenile pentru sărmani" ... și multe alte show-uri mediatice ... eu vă spun un secret, dacă s-ar concentra măcar pe capitolul - transport public în București - să-l rezolve impecabil, păi restul capitolelor vor deveni niște probleme simple de rezolvat.
Nu am votat-o pe Gabriela Firea știți foarte bine, dar aspectul transport public în capitală nu trebuie ignorat, din contra este cheia pentru rezolvarea problemelor capitalei.
Analizati puțin și veți observa că am dreptate.
Gândiți-vă cât timp pierde un bucureștean cu transportul în fiecare zi!
Gândiți-vă cât stres își face un bucureștean din cauza transportului în fiecare zi!
Gândiți-vă cât de obosit ajunge un bucureștean la locul de muncă doar din cauza transportului public!
Gândiți-vă la calitatea drumurilor din București!
Gândiți-vă la pasajele care nu sunt finalizate în București!
Gândiți-vă la tronsoanele de metrou care nu sunt finalizate în București!
Gândiți-vă la problema taxiurilor din București!
Trebuie găsite soluții pentru rezolvarea transportului public în București.
Eu daca aș fi primar m-aș concentra pe rezolvarea transportului public în București și vă ofer o soluție care se poate aplica urgent:
Interzicerea parcării pe banda 1 (eliberarea benzii 1 pe toate arterele principale), bandă 1 să fie rezervată exclusiv transportului public!
și câteva soluții care se pot aplica în timp:
1. accelerarea finisării lucrărilor pentru noile magistrare de metrou, metroul trebuie sa acopere optim Bucurestiul;
2. creșterea calității condițiilor în mijloacele de transport public;
3. realizarea unor parcări subterane, realizarea unor parcări etajate automate;
4. dotarea cu autobuze, troleibuze, tramvaie, metrouri pentru acoperirea necesarului (ca să poată circula la intervale regulate de timp) dar să fie produse în România! Nu de alta, dar trădătorii de țară cumpără metrouri din Spania...
5. repararea drumurilor din București, începând cu toate arterele principale care sunt utilizate la transportul public și apoi treptat restul drumurilor;
6. lățirea arterelor principale și secundare unde este posibil;
7. curățenia de pe drumurile din București să fie un lucru extrem de important deoarece este un factor marcant la poluarea din capitală;
8. toate proiectele trebuie alocate și executate cu transparență!

Și ar mai fi multe alte aspecte, voi mai reveni la acest subiect, oricum SOLUȚII EXISTĂ.
Image
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Share This

bodyspeed
Moderator
Moderator

Re: Transportul public - cheia rezolvarii problemelor Bucurestiului

Mesajde bodyspeed » 12 Ian 2017, 23:02

Specifica...RATB-u e de ca**t !!! Metrou' e baza...asta daca suporti aglomeratia de la orele de varf. Decat sa merg cu tramvaiu sa fac o ora pe 2 statii mai bine o iau pe jos...daca n-am avea metrou am fi la pamant, capitala....
Keep calm and drink ABSINTHE!
|LE|Krav
Gold Member
Gold Member

Mesajde |LE|Krav » 12 Ian 2017, 23:13

bodyspeed scrie:Specifica...RATB-u e de ca**t !!! Metrou' e baza...asta daca suporti aglomeratia de la orele de varf. Decat sa merg cu tramvaiu sa fac o ora pe 2 statii mai bine o iau pe jos...daca n-am avea metrou am fi la pamant, capitala....

Stai linistit ca peste tot e rau cu autobuzul...intarzieri gramada :|
Hyman G. Rickover ~ " Good ideas and innovations must be driven into existence by courage and patience."
"INFRANGEREA este adesea o situatie temporara. RENUNTAREA este cea care o face permanenta."
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 12 Ian 2017, 23:17

Ce intarzieri nene...blocaje nu zici? :)) Multi trogloditi care circula cu masinile pe liniile de tramvai...din 3 benzi cat are in mod normal o sosea pe la noi p'aci...prima e ocupata non stop cu masini parcate, mai nou si a 2-a a devenit parcare...se circula pe o singura banda, e fix ca dracu! Am facut azi 90 de minute de la victoriei pana pe theodor palady..drum pe care-l fac in mod normal in 30-40 de minute.
|LE|Krav
Gold Member
Gold Member

Mesajde |LE|Krav » 12 Ian 2017, 23:23

Da...si cate un accident...zapada nu ii data.. dar culmea ca circula utilajele cu lama cu vreo 10 cm deasupra zapezii ..Romania :D
Hyman G. Rickover ~ " Good ideas and innovations must be driven into existence by courage and patience."
"INFRANGEREA este adesea o situatie temporara. RENUNTAREA este cea care o face permanenta."
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 13 Ian 2017, 00:59

Pe la ora 1 noaptea am vazut la intersectia Bd.Ghencea cu Drumul Sării vreo două camioane care erau încărcate cu zăpadă de niște buldozere, mi se pare că au primit ordin de la primărie să îndepărteze mormanele de zăpadă.
O idee foarte bună, mai ales că mai urmează câteva zile de ninsoare săptămâna viitoare și până atunci la temperaturile de afară nu cred că se topește cea deja existentă.
Păi ce am spus eu body de banda 1...
Clar, candidez la primăria capitale, cine nu mă votează?! /:)
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 13 Ian 2017, 11:44

Eu am auzit de niste ploi, iar pe frigu' asta...sa vezi maini si picioare rupte...sa nu mai zic de accidente prin trafic!
mihai-misu.mihai
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde mihai-misu.mihai » 21 Ian 2017, 15:30

Teoretic ar putea fi o solutie , practic este IMPOSIBIL . De ce spun asta ? simplu , toate aceste amenajeri care ar duce la posibilitatea functionarii transportului public in mod civilizat si eficient , necesita bani , foarte multi bani . Banii ar exista , sa nu uitam , Bucurestiul are un buget de 1 miliard de Euro , la care se pot aduga imprumuturi la banci si finantare europeana . Ceea ce lipseste , este vointa politica . Romania a fost gestionat dupa revolutie doar in intres de partid sau de grup .Si acum sa revin la situatia din Bucuresti . Largirea arterelor principale , de fapt o sistematizare a orasului , trebuie facuta dupa niste studii foarte bine aprofundate la care sa participe , arhitecti , ingineri constructori si restauratori . Ajungem iar la vointa politica . Banii din buget sunt impartiti in alte sapte bugete , sase de sectoare si unul al primariei mari , toti cu interese proprii si cu sarcini de partid si ce este mai simplu si mai rapid sa poti fura banii , sistematizind orasul sau plantind iarba verde , panselute si borduri . Sa nu uitam ca in Bucuresti , in ultimii 26 de an s-au facut un pasaj , Basarab , un bulevard si doua gropi in pamint , la Baneasa si la Casa Scinteii asa ca ce sa vorbim de sistematizare . Tot in aceasta peroada la metrou s-au construit 10 km de tunel , la Policolor si Laromet . La toate astea se adauga si lipsa unui management general al traficului , cu semafoare sincronizate dar si folosirea transportului local , ca agent electoral , ( in special din cauza saraciei ) , prin gratuitatea acordata pensionarilor si prin subventionarea biletelor , lucru care atrage dupa sine un parc precat si invechit de mijoace de transport , angajati prost platit si lipsa unor aleliere performante de intretinere .

Share This

Înapoi la “Viaţa de zi cu zi”