Topic despre autoturisme - chat -

Discuţii legate de orice, dar monitorizate!
bodyspeed
Moderator
Moderator

Re: Topic despre autoturisme - chat -

Mesajde bodyspeed » 20 Oct 2015, 22:44

In printzip tine...dar se mai uita si la om :)) Un vecin cu un GL din 2014 se plangea ca i-a picat cutia de viteze la 40k km..si nu era chiar in oras :))

Caseta si la mine are tot pe la 230k km..dar am doar problema la bucsa aia :D Dar ca sa o schimb...tre' sa demontez caseta, tre' sa slabesc puntea pe fata...prea mare bataie de cap /:)
Keep calm and drink ABSINTHE!

Share This

mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 21 Oct 2015, 21:32

E bataie mare de cap cu porcariile astea

Parca nici masinile nu mai sunt facute sa reziste
Imagine
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 22 Oct 2015, 21:25

Sunt consumabile pana la urma, cat naiba vrei sa reziste? E o problema cand pica dupa 10-20.000 de km dar la 200.000 zici saru-mana ca te-a tinut atat si o schimbi :))
Si la mine s-a pus problema schimbarii casetei in primavara. Imi scartaia cand dadeam stanga-dreapta de volan in special cand era maxim dreapta si vreo 2 mecanici, dupa ce m-au pus sa schimb flansele de la amortizoare si un cap de bara, ca e de la caseta de directie /:) Deja neincrezator dupa ce am schimbat de aiurea 2 lucruri , m-am dus si la al treilea care nici macar nu a ascultat scartaitul ca mi-a si spus ca e dus un pivot. Am urcat masina pe elevator, a miscat putin de roti, a pus niste ulei la pivotul din dreapta si a disparut scartaitul :> Ce-i drept si pivotul era varza dar cum naiba era sa imi dau singur seama de asta. In fine, a trebuit sa schimb tot bratul. Norocul meu a fost ca nu mai aveam chef sa dau intre 350-1200 lei pe o caseta noua si am asteptat pana m-am dus la al treilea mecanic
Imagine

Gandhi: ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 23 Oct 2015, 15:02

Asa cred ca fac si eu

Am fost la 1 service a zis caseta,apoi altul k ar fi pivotii dreq sa ii ia
Imagine
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 23 Oct 2015, 16:21

Pai pana la urma, care sunt simptomele?
Imagine

mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 23 Oct 2015, 16:53

Fuge ca dreq la naibii la stanga ( si nu e unghiul de fuga )

mai patineaza directia pe curbe la munte , d-astea maruntele
Imagine
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 23 Oct 2015, 17:44

Ok, din pacate pt tine e foarte probabil sa fie caseta. Nu vad cam ar putea patina din cauza unui pivot :))
Patineaza in curbe stranse si luate putin cam in viteza, nu? Am patit si eu din astea iar de atunci circulam frumos in giratorii si nu se mai duce masina ca saniuta inainte desi volanul meu e tras mult (si brusc) stanga sau dreapta 8-|
Ar mai fi o posibilitate si la servodirectie insa tind sa cred ca tot caseta e pana la urma in ceea ce te priveste...
Imagine

mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 23 Oct 2015, 21:13

De ce să nu circuli NICIODATĂ cu rezervorul aproape gol. Ce riscuri există când ești “pe roșu” la carburant

Dacă ești unul dintre șoferii care circulă cu rezervorul aproape gol, ar trebui să ții seama de opinia specialiștilor, care avertizează că acest obicei poate duce la defecțiuni serioase ale motorului.

Primul lucru de care trebuie să ții seama este că indicatorul de bord nu este întotdeauna exact. Nivelul carburantului este stabilit cu ajutorul unui flotor. Acesta măsoară cât carburant se află în rezervor și transmite datele către computerul de bord.

Așa se explică, spre exemplu, de ce nivelul benzinei sau motorinei poate crește sau poate să scadă dacă mașina se află în pantă sau în rampă. De aceea, specialiștii spun că indicatorul este doar un instrument relativ.

Pentru a adăuga un element de incertitudine, distanța pe care o mașină o poate parcurge de când indicatorul de bord s-a aprins diferă de la un model la altul. Astfel, un Mercedes C-Class, spre exemplu, mai poate merge încă 60 de kilometri de când a trecut “pe roșu”, în vreme ce un Opel Astra s-ar putea opri după 40 de kilometri.

Mecanicii spun, așadar, că e mai bine să te oprești la prima benzinărie când observi că rămâni fără carburant decât să încerci să mergi mai departe sperând că o să găsești un preț mai bun la pompă.

Pompele și injectoarele unui motor diesel, spre exemplu, pot fi avariate serios în cazul în care mașina funcționează cu vaporii rămași în instalația de alimentare.

Motoarele pe benzină sunt mai puțin pretențioase din acest punct de vedere, cred specialiștii, care susțin însă că și în acest caz există totuși riscul de a deteriora motorul într-o astfel de situație.

Riscul este ca aerul rămas în instalație să împiedice alimentarea normală cu carburant chiar și după ce într-un final opriți la benzinărie.

De asemenea, când vă bazați pe benzina sau motorina rămase pe fundul rezervorului, riscați înfundarea filtrelor și pompelor cu sedimente.

sursa fb
Imagine
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 23 Oct 2015, 21:54

Exact ultima parte vroiam si eu sa o subliniez si anume ca in tara noastra combustibilul la pompa este plin de impuritati datorate in special masuratorilor rezervoarelor subterane aflate in benzinarii. Aceste masuratori se fac folosind o tija metalica ca si unitate de masurat. Aceasta se introduce in bazinul cu combustibil iar la scoaterea ei se pune nisip pentru a vedea de unde incepe sa fie umeda. Va puteti da seama singuri cat nisip se depune pe fundul rezervoarelor...
Alt motiv pentru care nu e indicat sa mergeti cu rezervorul gol este acela ca iarna riscati sa va inghete combustibilul daca acesta este de calitate indoielnica :))
Imagine

bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 23 Oct 2015, 23:32

Benzina nu ingheata...motorina stiu ca se mai ingroasa si iti cam face probleme iarna..mai ales daca e si putina in rezervor. La fel si cu amorsarea pompei, la diesel e mai greu ca e filtru mai mare, mai complex..dureaza mai mult. La benzinar doar pui benzina si dai la cheie :))
In + de asta, masinetele astea mai noi au pompele de benzina in rezervor si acestea isi fac ''racirea'' prin lichidul din rezervor...si astfel daca mergi cu benzina/motorina mai putina..oha racire a pompei, si in timp...oha combustibil :))
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 24 Oct 2015, 09:21

Nu ingheata combustibilul in sine, ingheata apa din el daca ai "norocul" de a fi alimentat de la o benzinarie care inca se mai preteaza la asemenea lucruri si crede-ma....inca mai sunt :))
Imagine

bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 24 Oct 2015, 18:33

Dap..ingheata si pe conducte, si un astfel de dop de gheata iarna e absolut mirific :X
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 14 Noi 2017, 00:01

Am de la o prietena un Opel Tigra model 2005 decapotabil. De vreo saptamana tot mi se abureau geamurile . Cand verific haionul nimica , cand verific presul la sofer ud leoarca.
M-am dus la mecanic si mi-a desfundat gaurile de aerisire care erau mega pline cu frunze si noroi . ( masina a fost statuta , doar 65000 km are ) . Am bagat aspiratorul in mocheta , am scos 1,5 litri de apa , dar masina de 3 zile tot mi se abureste pe interior
Ceva idei ? un dezumidificator credeti ca ajuta ?
Sau orice sfaturi ....
Imagine
Madi
Administrator
Administrator

Mesajde Madi » 14 Noi 2017, 00:26

A fost statuta cat? Chederele se usuca deobicei si poate intra apa de ploaie, tinand cont ce furtuni am avut in ultimele luni, de acolo s-ar putea sa fie apa.
Dezumidificatoarele clar ajuta, dar nu cred ca te vor ajuta prea multe cele "ieftine" din comert. Iti va trebuii ceva profesional, care sa stea cateva zile sa functioneze.

Aici e un tip care a salvat o masina care a fost inundata, si poti sa vezi ce dezumidificatoare a folosit ca sa mai scape de apa din masina.
https://www.youtube.com/watch?v=H78AhRik04I&t=10m30s
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 14 Noi 2017, 00:31

Util link-ul.

N-am idee cat a fost statuta , dar din moment ce are atatia km , e cam clar. Ideea e ca nu am gasit apa proaspata in masina , ci doar umiditatea care cu siguranta a ramas impregnata in mocheta masinii.
Ps Nu sunt chederele , ca a verificat mecanicul. Pur si simplu erau gurile de aerisire blocate cu moloz.
Imagine

Share This

Înapoi la “OffTopic Area”