Grupe calificare Campionatul Mondial de Fotbal 2018 din Rusia

Discuţii, sfaturi, meciuri.
Romeo
Administrator
Administrator

Grupe calificare Campionatul Mondial de Fotbal 2018 din Rusia

Mesajde Romeo » 25 Iul 2015, 18:26

Grupe calificare la Campionatul Mondial de Fotbal organizat de Rusia in 2018.
Festivitatea tragerii la sort a avut loc pe 25 iulie 2015 la Sankt Petersburg.
In deschidere a vorbit presedintele rus Vladimir Putin si apoi a urmat un mic moment artistic.

53 echipe de fotbal participa din partea Continentului Africa, după două runde de meciuri eliminatorii din cele 20 de echipe învingătoare se formează 5 grupe iar câștigătoarele grupelor se califică la Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018.
46 echipe de fotbal participa din partea Continentului Asia + Australia din care se califica 4 echipe direct si o echipa joaca barajul intercontinental.
35 echipe de fotbal participa din partea Continentului America de Nord + America Centrala + zona Caraibelor, dupa 5 runde se califica direct primele 3 echipe iar echipa de pe locul 4 participa la barajul intercontinental.
11 echipe de fotbal participa din partea Oceaniei, dupa 3 runde se califica o echipa pentru barajul intercontinental.
10 echipe de fotbal participa din partea Continentului America de Sud, se realizeaza o grupa din cele 10 echipe iar primele 4 echipe se califica direct la Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018.
53 echipe de fotbal participa din partea Continentului Europa, se organizeaza 9 grupe din care se vor califica 13 echipe (primul loc din grupe se califica direct iar echipele de pe locul 2 vor juca baraj) si echipa gazda Rusia calificata direct.
Cum arata cele sase urne pentru Europa:

Urna 1: Germania, Belgia, Olanda, Portugalia, Romania, Anglia, Tara Galilor, Spania, Croatia

Urna 2: Slovacia, Austria, Italia, Elvetia, Cehia, Franta, Islanda, Danemarca, Bosnia-Hertegovina

Urna 3: Ucraina, Scotia, Polonia, Ungaria, Suedia, Albania, Irlanda de Nord, Serbia, Grecia

Urna 4: Turcia, Slovenia, Israel, Irlanda, Norvegia, Bulgaria, Feroe, Muntenegru, Estonia

Urna 5: Cipru, Letonia, Armenia, Finlanda, Belarus, Macedonia, Azerbaijan, Lituania, Moldova

Urna 6: Kazahstan, Luxemburg, Liechtenstein, Georgia, Malta, San Marino, Andorra.

După cum se observă România este cap de serie.

Imagine

GRUPE EUROPA

GRUPA A: Olanda, Franta, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg

GRUPA B: Portugalia, Elvetia, Ungaria, Insulele Feroe, Letonia, Andorra

GRUPA C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbagian, San Marino

GRUPA D: Tara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia

GRUPA E: Romania, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan

GRUPA F: Anglia, Slovacia, Scotia, Slovenia, Lituania, Malta

GRUPA G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Lichtenstein

GRUPA H: Belgia, Bosnia Hertegovina, Grecia, Estonia, Cipru

GRUPA I: Croatia, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda

Ce părere aveți de șansele echipei naționale de fotbal a României să se califice la acest Campionat Mondial?

Share This

shade
V.I.P.
V.I.P.

Re: Grupe calificare Campionatul Mondial de Fotbal 2018 din Rusia

Mesajde shade » 26 Iul 2015, 20:36

Zero, Polonia castiga grupa detasat.
BuBu
Member
Member

Mesajde BuBu » 26 Iul 2015, 21:38

Vezi ca ne califcam, fi si tu optimisit. Bafta baietlor! =D>
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoşi."
N. Steinhardt, Jurnalul fericirii.
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 26 Iul 2015, 21:54

Sansele sunt egale, totul e sa castigam in primul rand toate punctele cu Muntenegru, Armenia si Kazahstan si sa incercam sa profitam de un joc al rezultatelor in 3 cu Polonia si Danemarca. Cel mai important insa, trebuie sa credem in noi si sa abordam fiecare meci la victorie! Niciun nume nu este atat de mare incat sa ne sperie.
Imagine

Gandhi: ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 26 Iul 2015, 22:43

Dacă vor fi convocați jucătorii care dau totul pe teren sub culorile echipei naționale, ne vom califica!
shade
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde shade » 27 Iul 2015, 00:16

Am uitat ca avem talente mari in lot, cum ar fi....aaaa stai ca nu avem pe nimeni, cum am ajuns pe locul 8 reflecta modul defectuos de calculare a coeficientilor, in niciun caz nu meritam locul. Sa nu credeti ca nu as vrea sa ne calificam, dar trebuie sa fim realisti, nu optimisti. Sper sa aveti acelasi entuziasm si dupa ce o sa ne facem de ras la europene (in caz ca ajungem). In momentul actual, Danemarca, Polonia si Muntenegru ne depasesc categoric. Cred ca sarbatoresc toate 3 faptul ca au picat cu noi.

Restul sunt povesti de adormit copii.

Imagine
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 27 Iul 2015, 01:39

A fost un artificiu speculat de FRF (mai exact de Răzvan Burleanu) din câte am înțeles - am obținut un coeficient bun prin evitarea anumitor meciuri amicale.
Există jucători de fotbal foarte talentați doar că trebuie să fie și convocați.
shade
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde shade » 27 Iul 2015, 11:30

Enumera acei jucatori talentati de care tot aduci vorba.
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 27 Iul 2015, 12:01

Sunt mii de jucători de fotbal în țara asta care evoluează în diviziile naționale sigur există și jucători talentați și este de datoria selecționerului să-i caute.
shade
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde shade » 27 Iul 2015, 12:34

Numeste unul. /:)
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 27 Iul 2015, 12:45

Când voi ajunge selecționerul echipei naționale mă voi ocupa de acest aspect. Dar nu am nici funcția nici calitățile necesare. Ca pe toate planurile în această țară, dacă se dorește, există soluții... din păcate în general nu se dorește.
shade
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde shade » 27 Iul 2015, 16:23

Romeo scrie:Când voi ajunge selecționerul echipei naționale mă voi ocupa de acest aspect. Dar nu am nici funcția nici calitățile necesare. Ca pe toate planurile în această țară, dacă se dorește, există soluții... din păcate în general nu se dorește.

Nu vad niciun talentat in ceea ce ai scris. Suntem o tara de comentatori, toti ne credem experti.
so|
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde so| » 27 Iul 2015, 18:38

Fotbalul e usor din tribuna. Dar sunt de acord cu Romeo in contextul in care stiu din dedesupturile fotbalului romanesc. Chiar exista copii talentati in Romania care nu au sansa sa se afirme la nivel mai inalt.
O sa ma intrebi de ce. Pt ca totul se invarte cu bani si pile. Daca pare greu de crezut sau chiar imposibil te las sa descoperi personal anumite ramuri din sportul de performanta romanesc. Asta suntem : o tara de manelisti inculti , fomalai , rechini si hoti. (vb la general, bineinteles ca exista si exceptii, care tocmai nu apar in plin plan ). Think deep about that ;)
"Iubesc sa fumez un cui
Ca sa ma duca fix la Dracu sa ii dau si lui."-Uzzi
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 27 Iul 2015, 19:47

shade scrie:Nu vad niciun talentat in ceea ce ai scris. Suntem o tara de comentatori, toti ne credem experti.

Eu am spus foarte clar "Dar nu am nici funcția nici calitățile necesare." deci nu mă cred expert, doar semnalez că există jucători talentați în țara asta dar nu sunt băgați în seamă. Dacă aș fi angajat ca antrenor al echipei naționale cel puțin aș merge la toate meciurile din campionat să analizez evoluția jucătorilor (Liga I, Liga II... Liga III... etc.) și este imposibil să nu găsesc și jucători talentați. Nu înțelegi că nu se vrea, se face echipa pe bază de nepotisme.

Share This

Înapoi la “Sport”