Părere despre Mazda 323f

Discuţii, nelămuriri, probleme legate de automobile.
irakianu
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Părere despre Mazda 323f

Mesajde irakianu » 29 Ian 2015, 17:49

vreau sa-mi iau o mazda 323f benzina cu motor 1400 an 97 si as vrea sa stiu daca se merita la 25mil neinscrisa,tinand cont ca taxa de mediu este de 550 euro.masina e din germania si se mai poate scoate un rand de nr rosii.

vreau sa am si parerea voastra asa ca prieteni

Share This

bodyspeed
Moderator
Moderator

Re: se merita

Mesajde bodyspeed » 29 Ian 2015, 17:58

De ce Mazda si nu ceva mai familiar? Eu unul nu prea cunosc asa bine piata acestor masini..deci nu pot sa'mi dau cu parerea. Dar totusi...vrei pentru un motiv anume modelil asta sau? Ce pretentii ai de la o masina? :D
Keep calm and drink ABSINTHE!
razvi.
Administrator
Administrator

Mesajde razvi. » 29 Ian 2015, 19:22

550e masina + 550 taxa + 100e rar (sau 200e daca nu are cod de omologare) + 50e rca + 50e diferite taxe pentru inmatriculare si benzina = 1300e / Cam asta este pretul lor pe piata.

Daca tabla e buna si are optiuni, eu zic ca merita.
Eu zic ca poti sa o scoti si la 2000 lei avand in vedere ca trebuie sa te invarti o saptamana pana o inmatriculezi....
irakianu
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde irakianu » 29 Ian 2015, 19:38

masina arata beton si are si AC dar ce ma nelamureste pe mine este ca la co2 nu e trecut in carte si s-ar putea la rar sa dau 30mil sa-i faca testu ala de aflare emisii.nu stiu daca e obligatoriu ca nu ma pricep .nu am inscris niciodata o masina ,la non euro .euro1 si 2 taxa de timbru e fixa?

cine s-a mai ocupat cu asa ceva sa-mi zica si mie.pe partea de tabla nu e problema ca lucrez la service auto sunt vopsitor vreau sa o fac toata negru mat .sa-i modific barile,dar ce mi-e frica mie sa nu dau prea mult la inscris.
razvi.
Administrator
Administrator

Mesajde razvi. » 29 Ian 2015, 19:59

De la Euro 3 in sus ai nevoie de Emisia de dioxid de carbon - grame CO2/km sa-ti poti calcula taxa de mediu.
Tu zici ca masina este din 97 ceea ce ma face sa cred ca e euro 2 si ca nu ai numar de omologare europeana (il gasesti pe stalpul masinii daca exista).
Taxa o sa fie in jur de 500 euro iar rar-ul (CIV, Certificat autentificare, itp) 200 euro.
Poti calcula si singur http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/As ... _2014.html
Nu ai nevoie de niciun test de aflare a noxelor si in niciun caz nu costa 30 mil. lol
irakianu
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Mesajde irakianu » 29 Ian 2015, 20:22

-civ- inseamna cartea pe care trebuie sa o fac la rar,itp si restu ce le fac la rar 200 euro,dupa care in curs de o luna trebuie sa o inscriu altfel trebuie sa fac raru iar?
bun am inteles.si sa-i scot ultimu nr rosu cat dracu o mai fi,ca eu cred ca toata afacerea asta trece de 800 euro si cu 550euro pe ea unde ajung.

inca ceva -cum adica daca are cod de omologare?
nu va suparati dar nu stiu sunt zero la asa ceva si n-as vrea sa dau bani pe ea si sa ma uit la ea in curte :-s
PerFecT
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde PerFecT » 30 Ian 2015, 07:55

Eu zic ca e ok masina . in banii astia
Imagine

Dacă nu înjuri când conduci mașina, înseamnă că nu ești atent !
razvi.
Administrator
Administrator

Mesajde razvi. » 30 Ian 2015, 19:30

Daca are cod de omologare europeana (stiam ca masinile de dupa 98 au), desi ma indoiesc, te costa 400 lei rar-ul (CIV - cartea de identitate a vehicului, Certificatul de autentificare - iti verifica seriile masinii sa coincida cu cele din actele straine, ITP - Inspectia tehnica periodica). Deci toata treaba te costa 400 lei. Daca nu ai acel cod de omologare platesti 100 euro in plus la CIV (te jegmaneste daca ma intrebi pe mine... dar nah). Adica 200 euro tot rar-ul.
Daca nu o inmatriculezi permanent in termen de 60 zile trebuie sa refaci certificatul de autentificare (aprox 100 lei).
CIV odata facut asa moare iar itp are valabilitate 2 ani.

Numerele rosii te costa 40 lei + asigurare rca (daca o faci pe 6 luni te poti folosi de ea si la inmatricularea permanenta sau daca nu vrei...poti face pe o luna) + o taxa de 13 lei la cec.

Procedura completa o gasesti pe net alaturi de toate costurile.

Daca zici ca mai are un rand de numere, foloseste-le pentru inmatriculare ca sa eviti costuri suplimentare de platforma. Multa bafta si tine-te tare cu nervii.

Apropo, ai pe cineva la rar sau te duci pe burta? (Spaga e 50 euro)
irakianu
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Re: Părere despre Mazda 323f

Mesajde irakianu » 31 Ian 2015, 16:14

eu sunt vopsitor auto si am pe cineva mare care ii vopseam masini inainte(ca se ocupa cu masini si el )dar pana la urma nu poti sa stii ce -i poate mintea.eu maine ma duc sa vad daca are cod deacela de care zici ,daca nu are nu o iau ,
.soLLo
Moderator
Moderator

Mesajde .soLLo » 23 Mar 2015, 18:44

Topic mutat în secţiunea corespunzătoare.
"Dacă greierul face cri cri, atunci creierul face gri gri?"
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 23 Mar 2015, 19:40

Prea multa alergatura si necunoscute pt o masina cam veche dupa parerea mea...
Imagine

Share This

Înapoi la “Automobile”