Taxa de barou

Anunturi, ocazii, informatii utile
PerFecT
V.I.P.
V.I.P.

Taxa de barou

Mesajde PerFecT » 26 Oct 2016, 10:19

Salut , stiti ca pe vara am avut probleme cu politia asa am angajat avocat i-am platit un onorariu de barou sau taxa cum naiba ii zice 1000de lei bun acum o sa trebuiască sa mai plătesc cică inca un onorariu tot de barou, aveti idee ce e , eu cred ca banii asta sunt pentru el si tot vrea sa tragă de pe mine ...
Imagine

Dacă nu înjuri când conduci mașina, înseamnă că nu ești atent !

Share This

-=Sharky=-
Moderator
Moderator

Re: Taxa de barou

Mesajde -=Sharky=- » 02 Noi 2016, 19:51

Tu credeai că scapi doar cu 1000 lei?

Romeo scrie:Cred că este doar prima rată, mai ai de cotizat până se rezolvă. :o)

Este onorariul lui. Îți cere cât vrea el dacă nu ai stabilit cu el ÎN SCRIS, de la început, o sumă pentru toată speța. Cotizația la Barou este răspunderea avocatului nu a clientului.

Bine că nu-ți cere bani pentru fiecare foaie pe care o face și pentru fiecare înfățișare în parte sau nu te cheamă să semnezi o hârtie aiurea și să-ți ceară câte 150 de lei pentru "consultație".

O să îți tot ceară bani la fiecare câteva luni până când se obține o soluție. Dacă procurorul de caz decide trimiterea în judecată, ăia sunt alți bani, altă distracție. După recurs/apel, iarăși. Poate dura și mai bine de 2-3 ani.

Contractul de asistență juridică l-ai încheiat, ai citit ce scrie în el despre onorariu? Nu da bani fără chitanță și dacă nu scrie ce reprezintă suma respectivă.

Îți recomand să te apuci de Drept după liceu. :)

Share This

Înapoi la “Anunturi”