Constantin Brâncuşi român geniu mondial

Ai ratat buletinul de ştiri? Nu este nici o problemă, găseşti aceleaşi informaţii şi aici.
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 19 Feb 2011, 01:14

„Am șlefuit materia pentru a afla linia continuă. Și când am constatat că n-o pot afla, m-am oprit; parcă cineva nevăzut mi-a dat peste mâini - Constantin Brâncuși ”

Image

Se împlinesc 135 ani de la naşterea marelui artist român Constantin Brâncuşi.
Născut în data de 19 februarie 1876, Constantin este al cincilea copil al lui Nicolae și Maria Brâncuși.

În memoria lui Brâncuşi- cerc uman în jurul Ateneului
Un cerc uman în memoria sculptorului Constantin Brâncuşi, va fi format, sâmbătă între orele 12.00 - 14.00 în jurul Ateneului Român, cu ocazia împlinirii a 135 de ani de la naşterea artistului. Evenimentul organizat de Laurian Stănchescu, membru al Uniunii Scriitorilor din Romania va reuni peste 300 de participanţi, printre care elevi, studenţi, profesori, scriitori, artişti plastici şi iubitori ai operei brâncuşiene.

Scriitorul Laurian Stănchescu a iniţiat anul trecut o campanie de strângere de semnături pentru aducerea osemintelor lui Constantin Brâncuşi, din Paris la Hobiţa, localitatea gorjeană în care s-a născut sculptorul. Un "demers de bună-cuviinţă" cum îl numeşte Stănchescu, mai ales că aceasta ar fi fost şi dorinţa lui Brâncuşi înainte de moarte.

Evenimentul de sâmbătă precede Marşul Cultural "Constantin Brâncuşi", care va începe în prima decadă a lunii mai, pe traseul Craiova - Paris, pe jos, refăcând drumul artistului din 1903 – 1904. - sursa jurnalul.ro

Share This

Madi
Administrator
Administrator

Re: Constantin Brâncuşi român geniu mondial

Mesajde Madi » 19 Feb 2011, 01:17

Constantin Brâncuşi - documentar - video

Romeo
Administrator
Administrator

Re: Constantin Brâncuşi român geniu mondial

Mesajde Romeo » 19 Feb 2011, 02:45