Pretul Carburantului a scazut sub 5 lei !!!

Ai ratat buletinul de ştiri? Nu este nici o problemă, găseşti aceleaşi informaţii şi aici.
mykutz
Administrator
Administrator

Re: Pretul Carburantului a scazut sub 5 lei !!!

Mesajde mykutz » 08 Mar 2015, 21:31

Tot mai multe articole vad de la o zi la alta cum romanasii se duc peste granita la vecinii nostri moldoveni

Cat credeti ca e litrul de motorina la ei ? va zic eu . DOAR 3,6 lei litrul !!!!!!

Si culmea...La doar cateva sute de metri de Vama Sculeni din Iasi se afla si prima benzinarie.

Trist . Romanica noastra
Imagine

Share This

LoveNOE
Owner-CS
Owner-CS

Mesajde LoveNOE » 08 Mar 2015, 23:15

mykutz scrie:Tot mai multe articole vad de la o zi la alta cum romanasii se duc peste granita la vecinii nostri moldoveni

Cat credeti ca e litrul de motorina la ei ? va zic eu . DOAR 3,6 lei litrul !!!!!!

Si culmea...La doar cateva sute de metri de Vama Sculeni din Iasi se afla si prima benzinarie.

Trist . Romanica noastra

In realitate motorina e si mai ieftina, dar pretul e umflat de accize si taxe la noi.. 5.77 motorina la OMV in Voluntari.
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 08 Mar 2015, 23:48

S-a scumpit in draci...5,6 la omv pipera vineri seara, azi la omv pe pantelimon la electroaparataj era trecut de 5,7 /:) Puie Ponta si accizele lui X( ](*,) ~x( [smilie=pdt_aliboronz_14.gif] Cap_PDT_01_33
Daca vine muntele la tine si nu esti Mohamed, FUGI !!! E alunecare de teren.
Keep calm and drink ABSINTHE!

Imagine
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 09 Mar 2015, 11:04

nu e vina lui Ponta....toti sunt devina din 90 incoace

Prea era chestia aia pshihologica cu bretul benzinei sub 5 lei :))
Imagine
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 09 Mar 2015, 13:41

De ce crezi myk ca ziceam de pasaport? Nu am decat 15-20 km pana in sculeni :)) doar ca nu am niciodata bani sa mi-l fac, tot timpul intervine altceva :((
Cat despre vina lui ponta in legatura cu preturile de la pompa singura prostie pe care a facut-o a fost acea acciza de 7 eurocenti, in rest deja v-am spus mai sus despre beneficiile din noul cod fiscal promovat de...ponta :))
Imagine

Gandhi: ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba
.soLLo
Moderator
Moderator

Mesajde .soLLo » 09 Mar 2015, 15:12

Păi cam 55% din preţul benzinei/motorinei de la noi sunt doar accize şi taxe ...
"Dacă greierul face cri cri, atunci creierul face gri gri?"
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 09 Mar 2015, 19:55

Croft...250 lei pasaport simplu temporat pe 5 ani ( si nu la urgenta )

Mi-l ridic eu peste 2 saptamani de pe Sos . Pipera , Buc .

Nu pt pret ca sa merg catre voi , doar ca o sa merg intr-o tara non-U.E :D

Si ai rezolvat ! acuma nu stiu cum e politica la voi , intereseaza-te si cred k s-ar merita
Imagine
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 15 Dec 2015, 16:07

4.85 lei motorina la Rompetrol :-o Inca nu imi vine sa cred! Daca se mentine macar la pretul asta, de la 1 ianuarie ar trebui sa scada in jur de 4.50-4.60 lei datorita reducerii tva-ului conform noului cod fiscal. Parca parca iti vine sa mai iesi cu masina la o plimbare la munte in situatia asta :X
Cat despre moldoveni...am fost de 2 ori sa alimentez la ei in vara dupa ce s-a eliminat obligativitatea pasaportului. De fiecare data am ramas scarbit de atitudinea anumitor vamesi atat de la ei cat si de la noi [-( S-ar putea totusi sa mai fac un drum inainte de sarbatori...au o votca taaaare buna si ieftina >:)
Imagine

bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 15 Dec 2015, 17:03

Am facut plinu zilele trecute in Bucuresti cu 5,06 (benzina). In printzip bag de la Petrom si astept weekend-urile ca au reduceri. E cat de cat ok...fata de 6+ lei cat era inainte.

Imagine
mykutz
Administrator
Administrator

Mesajde mykutz » 15 Dec 2015, 20:46

Da iar a scazut
Cu 100 lei am bagat umpic mai mult de 20 de litri , pretul 4,94 ceva in genul la Peco Mall
O sa-l creasca de sarbatori acuma , la pariu
Imagine
rh[ad]oo
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde rh[ad]oo » 15 Dec 2015, 20:48

Croft scrie:4.85 lei motorina la Rompetrol :-o Inca nu imi vine sa cred! Daca se mentine macar la pretul asta, de la 1 ianuarie ar trebui sa scada in jur de 4.50-4.60 lei datorita reducerii tva-ului conform noului cod fiscal. Parca parca iti vine sa mai iesi cu masina la o plimbare la munte in situatia asta :X
Cat despre moldoveni...am fost de 2 ori sa alimentez la ei in vara dupa ce s-a eliminat obligativitatea pasaportului. De fiecare data am ramas scarbit de atitudinea anumitor vamesi atat de la ei cat si de la noi [-( S-ar putea totusi sa mai fac un drum inainte de sarbatori...au o votca taaaare buna si ieftina >:)

Am vazut azi si cu 4.65 lei motorina la petromul de langa podul de piatra :)
Madi
Administrator
Administrator

Mesajde Madi » 15 Dec 2015, 22:15

Pretul barilului de petrol a scazut sub 40 de dolari, aproape de minimele ultimilor sapte ani, asa ca este normal sa scada si pretul carburantului.
Dar daca nu mi se pare, acum 7 ani aveam benzina undeva la 3.5lei/litru. Inca nu este justificat pretul actual.
bodyspeed
Moderator
Moderator

Mesajde bodyspeed » 16 Dec 2015, 06:37

Corect...dar de 7 ani in coace mai avem inca 7 accize bagate X( =D>

Imagine
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 16 Dec 2015, 12:20

Madi scrie:Pretul barilului de petrol a scazut sub 40 de dolari, aproape de minimele ultimilor sapte ani, asa ca este normal sa scada si pretul carburantului.
Dar daca nu mi se pare, acum 7 ani aveam benzina undeva la 3.5lei/litru. Inca nu este justificat pretul actual.

1. Pretul barilului e aproximativ acelasi de cel putin 1 an, iar acum e in jur de 30 $ fata de 40$ cat a fost recent. Totusi daca ne raportam la pretul din anii anteriori cand a fost 130-140$ pretul combustibilului a scazut nesemnificativ, asa ca ma surprinde foarte tare scaderea asta de 5 bani la fiecare 3-4 zile din ultimele 2 saptamani.
2. In urma cu cativa ani dolarul era 3 lei. Intre timp observ ca a trecut de 4 lei, o majorare de 25% spre aproape 30% in curand, ceea ce se observa si in preturile de la pompa.
3. Tva-ul era pana in 2010 19% daca nu ma insel, dolarul in jur de 3 lei iar accizele erau calculate pana anul asta inclusiv in euro( care euro era acum 7 ani 3.6 lei). Era normal sa creasca si pretul la pompa. Ceea ce era frustrant este faptul ca cel putin de 10 ori pe an preturile cresteau fara motiv X( .
4. Sunt curios cum vor mai justifica maririle periodice de preturi daca tva-ul va scadea la 20% de la 1 ianuarie iar accizele vor fi calculate in lei de acum inainte conform noului cod fiscal.
Imagine

Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 16 Dec 2015, 13:32

Evolutie pret carburant in Statele Unite ale Americii - grafic evolutie pret
In America, unitatea de masură este Galonul, echivalent cu 3,785 Litri (aproape 4 Litri).
Deci în acest moment cu 2 dolari americani (8,25 Lei) poti cumpăra 3,8 Litri de carburant în SUA, ar veni 2,17 Lei/Litru.
La noi in acest moment pretul minim GPL vad ca este 2,19Lei/Litru, Benzina+ 5,28Lei/Litru și Motorina 4,61Lei/Litru (La Petrom, medie pe țară).
Deci la noi prețul carburantului este aproape triplu față de SUA. Doar prețul GPL se apropie de prețul lor pentru benzină... (dar nu putem compara mere cu pere).
Imagine

Share This

Înapoi la “Ştiri & Evenimente”