Arogantele politicienilor din Romania

Ai ratat buletinul de ştiri? Nu este nici o problemă, găseşti aceleaşi informaţii şi aici.
Romeo
Administrator
Administrator

Arogantele politicienilor din Romania

Mesajde Romeo » 01 Oct 2017, 12:55

* Ion Iliescu (despre Ceaușescu): "A întinat nobilele idealuri ale comunismului".
* Ion Iliescu (către Corneliu Coposu): "Domnule Copoiu, nu-mi puneți sula în coaste!"
* Ion Iliescu (după 13-15 iunie 1990): "Minerii au făcut și lucruri bune. Au pus mâna pe sapă și au refăcut tot spațiul verde din fața Teatrului Național, au plantat flori..."
* Petre Roman: "Industria României e un morman de fiare vechi".
* Ion Iliescu: "Proprietatea e un moft. A garanta proprietatea înseamnă a limita dreptul omului asupra proprietăţii lui".
* Petre Roman: "Am câștigat pariul cu agricultura!"
* Ion Iliescu: "Să ne ancorăm în sinergia faptelor, fără a eluda meandrele concretului".
* Nicolae Văcăroiu: "Noi nu facem privatizare de dragul privatizării, ci din contră".
* S. O. Vîntu (campanie publicitară): "Dormi liniștit! FNI lucrează pentru tine".
* Adrian Năstase (acuzat de corupție): "Cineva, la un moment dat, voia să vină să-mi numere găinile. I-am sugerat mai bine să-mi numere ouăle".
* Traian Băsescu (când Capitala a fost paralizată la prima ninsoare): "Iarna nu-i ca vara!"
* C. A. C. P. Tăriceanu (către o sinistrată, la inundații): "Ce vreți, doamnă, să vă fac hotel?"
* Mircea Geoană ("președinte de o noapte"): "Am învins! Mihaela, dragostea mea..."
* Victor Ponta: "Noi, PSD-ul, garantăm independența justiției. Când vom lua controlul politic asupra DNA..."
* Victor Ponta (către ministrul Doina Pană, în barca lui Dragnea, pe ulițele unui sat din Teleorman): "Tu ce faci, fă, Doina, aicea? Aveai chef de niște inundații?"
* Victor Ponta (către un localnic cu gospodăria inundată): "Crezi că pot să opresc eu ploaia sau o oprești tu?"
* Valeriu Zgonea (ca între olteni): "Colegul meu, Mihai Viteazul..."
* Valeriu Zgonea (după ce s-a deplasat la Botoșani, la o acțiune de partid, cu elicopterul SRI): "Am fost să mă întâlnesc cu cetățeni ai României. Pentru cetăţeni nimic nu este prea scump".
* Ioan Rus (despe românii din diaspora): "Vreun milion sunt fierar-betonişti, fierari şi aşa mai departe. Lucrează în construcţii, autostrăzi, prin Europa. Au poate 1.500 de euro salariu. De banii ăştia, copiii se fac golani acasă şi nevasta curvă".
* Liviu Dragnea (la adresa protestatarilor din Piața Victoriei, în noaptea trecerii la ora de vară): "Au de gând să schimbe ora! Noaptea ca hoții!! #REZIST! #NUDORM!"
* Liviu Pop (****): "Educația e gratuită conform Constituției. Statul asigură o parte din gratuitate, părintele asigură altă parte din gratuitate, copilul nu plătește nimic".
* Codrin Ștefănescu (după ce mai mulți oameni, neavertizați că vine furtuna, au fost omorâți sau răniți de copaci): "Ce putea să facă Tudose? Să proptească copacii cu spinarea, să nu cadă pe oameni?!"
* Liviu Dragnea (despre o proprietate cu acces interzis, păzită de jandarmi): "Oricine poate să pescuiască la Belina. Luați o undiță și mergeți acolo, să vă convingeți!"
* Mihai Tudose (după furtuna care a omorât 8 oameni): "Vreți să dăm o lege să nu mai bată vântul?"
* Mihai Tudose (după scumpirea carburanților, prin introducerea supra-accizei): "Cred că ați aflat că au fost niște uragane și că a crescut prețul barilului pe plan mondial".
* C. A. C. P. Tăriceanu (după scumpirea carburanților, prin introducerea supra-accizei): "Eu nu am văzut nicio scumpire la carburant".
* C. A. C. P. Tăriceanu (după creșterea dobânzilor): "Nu am credite, slavă Domnului!"

Share This

Share This

Înapoi la “Ştiri & Evenimente”