Dupa 30 de min isi da restart singur

Orice problema legata de operare software.
C@licu'
Power User
Power User

Dupa 30 de min isi da restart singur

Mesajde C@licu' » 29 Iul 2010, 14:40

Salut baieti!
Am si eu o problema legata de calculator si va rog cei care se pricep sau au intalnit problema sa ma lumineze si pe mine!

Am reformatat windowsul la cineva acum cateva zile.i am bagat un un xp sp2 cu cod de licenta.
Dupa 2 zile knd il aprinde se blocheaza configuratia aia care iti apare la inceput pana sa sa inceapa windowsul sa se incarce si ramane asa tre sa i dai restart continuu pana o ia normal.
Knd ruleaza normal dupa 30 de min isi da restart singur si knd incarca apare o notificare cum k calculatorul s a inkis neasteptat din cauza software sau hardware.Am mai auzit problema asta dar nush care ar fii cauza.
Ma gandesc k e ceva din BIOS pt k imi zice k trebuie facute setari CPU ceva de genu...
Cum se poate da un reset la BIOS poate ar fii asta cauza,nu ii convine ceva biosului.

O alta chestie e k tot la aceeasi persoana acum 2 sapt i am bagat acelasi windows pe un laptop si spre deosebire de calculator nu se bloca la deskidere ci doar se inkidea la un interval de tp si mi dadea aceeasi notificatie care am spus o mai sus.

Nush cat am fost de explicit dak mai doriti detalii sa ma intrebati si va rog spuneti mi si mie care e buba dak nu abtinetiva de la posturi gen "nush srry".

Multumesc :)
Fericirea e cea pe care eu n-o mai gasesc,dar o doresc ca pe ceva dulce dupa ce fumez
Curvele sunt cele care iti otravesc sufletu',iar vorbele mele sunt exact cele pe care le-ai spune si tu.

Share This

Malaciuca_Mop
Power User
Power User

Re: HELLLPPPPP!!!

Mesajde Malaciuca_Mop » 29 Iul 2010, 16:02

eu am avut o problema asemanatoare dar cand intram in cs..in 10 minute se restarta,verifica coolerul,temperatura procesorului ;)
C@licu'
Power User
Power User

Re: HELLLPPPPP!!!

Mesajde C@licu' » 29 Iul 2010, 16:45

Malaciuca_Mop scrie:eu am avut o problema asemanatoare dar cand intram in cs..in 10 minute se restarta,verifica coolerul,temperatura procesorului ;)

e totul ok e ceva din bios dupa cat am cautat pe microsoft.
imi puteti spune cum pot da un reset la bios?(persupun k nu afecteaza windowsul cu nik...)

Am intrat la mine in pc,am skimbat ceva nesemnificativ am salvat si am iesit si mia aparut aceeasi notificare care v am spus k ceva s a skimbat si e o problema de hard sau soft.initial in aceasta notificare mai scrie k el se inkide si se reseteaza pt a va proteja fisierele si numai stiu ce.

care se pricepe la bios help me pls :)
Fericirea e cea pe care eu n-o mai gasesc,dar o doresc ca pe ceva dulce dupa ce fumez
Curvele sunt cele care iti otravesc sufletu',iar vorbele mele sunt exact cele pe care le-ai spune si tu.
Substance
Utilizator Inregistrat
Utilizator Inregistrat

Re: Dupa 30 de min isi da restart singur

Mesajde Substance » 29 Iul 2010, 16:56

Am avut si eu o problema in genul asta.Este de la procesor , se incalzeste si se da automat restart.Dute la un service si spune-le sa iti puna pasta termoconductoare.Sper ca ti-am fost de ajutor.

Salut !
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 29 Iul 2010, 16:58

Ai văzut C@licule că tot la mine ajungi ;))
C@licu'
Power User
Power User

Mesajde C@licu' » 29 Iul 2010, 17:19

Romeo scrie:Ai văzut C@licule că tot la mine ajungi ;))

da mi o idee macar lasa vrajeala...

@ substance o sa incerc si varianta ta dar pana sa reinstalez windowsul nu a facut asa,nu cred k aia e buba.

Nu musai dupa 30 d min isi da restart,si dupa o ora si dupa 10 min knd il apuca si la laptop se inkide pur si simplu tot la un interval anume si nu cred k procesorul ar fii problema la am2 pt k calculatorul are 1 an de zile si e bun.

Poate ma lamureste si cineva cu BIOS'ul ala cum se da reset si daca se fac niste setari anume in CPU.

Am bagat acelasi windows pana acum pe cel putin 15 calculatoare si n a fost nici cea mai mica problema numai acum.. :(
Romeo
Administrator
Administrator

Mesajde Romeo » 29 Iul 2010, 17:36

În primul rând poate fi vorba de un virus din moment ce ai problema la ambele calculatoare.

Verifică taskmanager dacă ai vreo aplicaţie sau un proces care îţi ţine forjat procesorul.

Instalează un antivirus bun, recomand Nod32 şi dă un "full scan" la sistem.

Verifică temperatura şi voltajele existente şi compară cu cele normale.

Trimite-le pachet la mine pentru analize aprofundate :D
SENSEI !
Affiliated With Hustlerz
Affiliated With Hustlerz

Mesajde SENSEI ! » 29 Iul 2010, 17:52

Romeo scrie:În primul rând poate fi vorba de un virus din moment ce ai problema la ambele calculatoare.

Verifică taskmanager dacă ai vreo aplicaţie sau un proces care îţi ţine forjat procesorul.

Instalează un antivirus bun, recomand Nod32 şi dă un "full scan" la sistem.

Verifică temperatura şi voltajele existente şi compară cu cele normale.

Trimite-le pachet la mine pentru analize aprofundate :D

1. Incearca sa dau format full la tot HDD-ul apoi reinstal...daca problma continua, verifica toate driverele daca sunt instalate corect...foloseste cd-ul de la el (versiunile noi mai au probleme)
2. Verifica temperaturi, incarca setari default in bios si modifica doar setari pe care le cunosti
3. Daca nici asa nu se rezolva, evident e o problema hardware
Bine ai venit pe RomeoNebunie.net !
Daca ai ales sa te enervezi ...ai nimerit unde trebuie !
Adauga serverul la favorite si vei regreta mai tarziu !
shade
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde shade » 29 Iul 2010, 19:02

alege setarile Failsafe din BIOS
C@licu'
Power User
Power User

Mesajde C@licu' » 29 Iul 2010, 19:53

shade scrie:alege setarile Failsafe din BIOS

cum...? :)

@ XeCs nu a avut cd de la calculator iar driverele i le am instalat ce am gasit pe net...ar putea fii asta problema k la am2 am facut asa neavand cd cu driverele.
shade
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde shade » 29 Iul 2010, 20:32

Image

Share This

Înapoi la “WINDOWS”