Windows 10 - lansare oficiala

Orice problema legata de operare software.
Romeo
Administrator
Administrator

Windows 10 - lansare oficiala

Mesajde Romeo » 29 Iul 2015, 20:46

Windows 10 - lansare oficiala - azi 29 Iulie 2015
Sunt foarte optimist cu privire la acest sistem de operare având în vedere că cei de la Microsoft pe parcursul existenței au produs un sistem de operare stabil apoi un sistem de operare mai puțin reușit (să-i spunem experimental).
De exemplu Windows '98 sistem de operare reușit (precedat de Windows '95 nereusit) urmat de nereusitele Windows 2000 apoi Windows Millenium care au fost urmate de excelentul sistem de operare Windows XP.
După Windows Xp a fost produs Windows Vista care a făcut trecerea la unul din cele mai bune sisteme de operare și anume Windows 7.
În cazul de față sistemele de operare Windows 8 respectiv Windows 8.1 au fost hibridul care a făcut schimbul de generații. Cei de la Microsoft s-au grăbit cu realizarea unui sistem de operare care să fie optimizat pentru tablete, telefoane mobile... monitoare cu touchscreen dar nu au reușit din start să-l facă și stabil.
Imagine
Mă bucură faptul că resursele minime pentru Windows 10 nu au crescut ci au rămas la nivel de procesor 1Ghz + 1GBRAM (varianta 32bit) respectiv procesor 1Ghz + 2GB RAM (varianta 64bit).
Mă gândesc serios să cumpăr o licență retail de Windows 10 (retail - inseamna ca o pot folosi pe un calculator nou in momentul in care il casez pe cel vechi), aștept totuși o promoție, în acest moment Windows 10 Retail este în jur de 1200LEI (se comercializează pe stick) iar varianta Windows 10 OEM (impreuna cu un sistem nou achizitionat) este in jur de 700LEI.
Imagine
Din câte am înțeles update-urile sunt efectuate automat și nu exista control manual dar mai mult ca sigur le poti opri din servicii daca doresti. Printre surprizele noului sistem de operare menționez navigatorul Edge.
Abia astept sa efectuez prima instalare de windows 10.
In acelasi timp astept părerile celor care au testat noul sistem de operare - Windows 10.
Video clip de prezentare Windows 10:

O mică schiță cu variantele de windows stabile (am avut ocazia să le utilizez pe toate, mai puțin Windows 10).
Imagine

Share This

Romeo
Administrator
Administrator

Re: Windows 10 - lansare oficiala

Mesajde Romeo » 24 Noi 2015, 16:38

Ok deci dupa cateva zile pe windows 10 am revenit cu cateva concluzii. Mentionez ca am facut clean install nu upgrade.
1. Microsoft a lansat un os nefinalizat plin de probleme si aici ma refer multe probleme. Este doar un poc lansat doar de dragul de a fi lansat sa concureze cu Apple inaintea evenimentului lor din toamna.
2. Browserul Edge, este intradevar foarte rapid si a mers bine pana a inceput sa faca figuri. Un exemplu eram pe o pagina deschisa si zic sa deschid un nou tab pentru a mai cauta ceva. Dar de unde cand tot incercam sa dau click pe acel + nu se intampla nimic, practic Edge ramase blocat doar in acea pagine pe care o puteam folosi.
3. Zic ok m-am convins cu Edge, revenim la amicul Chrome. Totul a mers perfect pana la inchiderea si redeschiderea browserului ca sa constat ca nu s-a salvat absolut nimic in istoric si nici o data sau parola. Zic ok poate e ceva ciudat bifat pe la setari sau prin Ccleaner sa curate dupa inchidere. Dar nu era nimic de la setari nicaieri.
4. Deschiderea pozelor doar cu aplicatia enervanta Photos. Nu era suficient ca Microsoft a stricat toata treaba privind deschiderea pozelor de la Windows 7 prin imposibilitatea de a deschide fisiere de tip .gif dar acum nici cele clasice nu le mai poti deschide pentru ca au eliminat complet din os acel clasic Photo Viewer.
5. Jocurile clasice. Nu sunt eu mare pasionat de jocuri pe laptop/pc dar am facut doar cateva teste de proba in windows 7, 8 si acum 10. Intre windows 8 si 10 diferenta mare nu a fost, dar in nici unu din aceste doua nu se compara cu performantele obtinute in windows 7.
6. Aplicatiile preinsalate in os. Daca in windows 8 aveai posibilitatea sa dai uninstall fara vreo problema, in windows 10 majoritatea nu pot fi dezinstalate, doar cateva care ocupa cativa mb. Zic ok poate nu merge din windows incercam cu Iobit Uninsaller. Dar de unde, programul nu descoperea aplicatiile preinstalate in os decat cele recente descarcate de mine din Store. Nu stiu ce smecherie a facut Microsot aici pentru a nu mai fi detectate si dezinstalate aplicatiile. :unsure:
7. Aplicatiile din Store. Pe atat de atragatoare pe atat de inutile. La ce ma refer? Pai hai sa spunem ca am avut parte numai de erori gen "No internet availble" la descarcarea sau rularea de jocuri/aplicatii din Store desi netul era conectat si mergea fara problema. A trebuit sa il deconectez si sa il conectez la loc de fiecare data ca sa scap de acea eroare, dar in jocurile care necesitau internet ca printr-o minune din nou nu mai era disponibil internetul. :thumbsdown:
8. Probleme serioase cu rularea continutului flash pe windows 10. Videourile merg cu intreruperi enervante chiar si in 360p pe Youtube.
9. Probleme serioase cu incalzirea. Recunosc si in windows 8.1 se incalzea laptopul dar in windows 10 frige rau de tot. Pe bune acum fiind si din aluminiu va imaginati ca abia poti tine mana pe el la temperatura aia. As putea pune fara nici o problema pe el niste mici la facut si sa invit toata cumunitatea filelist la un gratar si o bere la ce bine se descurca.:yes:
10. Problemele legate de spionaj. Da da s-a mai discutat aici nu are treaba Microsoft cu mine. Da nu are probleme Microsoft cu vecinu de la 2 ca se uita la xxx cu fetiscane sau babute sau cu cine vorbeste el, dar cred ca ati omis o chestie din acel lung si plictisitor Privacy Statement cu care toti suntem de acord fara sa il citim, practic asta stia si Microsoft ca o sa facem. "Finally, we will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to: 4.protect the rights or property of Microsoft, including enforcing the terms governing the use of the services - however, if we receive information indicating that someone is using our services to traffic in stolen intellectual or physical property of Microsoft, we will not inspect a customer's private content ourselves, but we may refer the matter to law enforcement" Ce inseamna asta, pai sa spunem ca tu le piratezi in prostie produsele fie ele programe gen Ofiice sau jocuri Xbox sau Halo pe PC iar apoi te mai dai mare si vorbesti ca le dai la unul sau la altul, practic tu te bucuri pe gratis de produsele lor, iar afacerea lor nu e in crestere ca banii nu vin. Si ce zic ei gata frate asta ne incurca treaba si nu plateste pentru lucrurile noastre, il saltam ce sa ii faceam daca nu a citit ca il spionam impotriva la asa ceva.
Concluzie finala am revenit la Windows 7 pana cand v-a pica si asta ca XP-ul intr-un final. O zi buna si scuzati-ma de acest roman.
mariusikaeu de pe filelist

Share This

Înapoi la “WINDOWS”