Probleme wireless

Driver suport, driver download, driver help.
Bitzy
Member
Member

Probleme wireless

Mesajde Bitzy » 29 Mar 2014, 21:17

Salut all !
Am si eu o problema cu wireless-ul, imi apare "Wireless limited or no conectivity" (ceva de genul) am luat tot google-ul la rand si nu am reusit sa rezolv problema nici cum. Driverul este instalat, conexiunea imi apare, semnal full ... nu stiu ce sa ii mai fac. Spuneti-mi si mie daca ati intampinat aceasta problema si cum ati rezolvat-o. Ms!
Nu astepta carutza care nu te asteapta...

Share This

razvi.
Administrator
Administrator

Re: Probleme wireless

Mesajde razvi. » 30 Mar 2014, 10:16

Nu ma pricep atat de tare insa la fibra cand apare "limited or no conectivity" de obicei problema este la provider.
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 31 Mar 2014, 14:35

de vreme ce ai wi-fi sa inteleg ca ai router. pe alt device iti merge (alt pc, telefon..)?
nu e neaparat de la provider airfrance, poate fi din router, de la placa de retea, driver sau chiar de la sist de operare. dar mai intai, un raspuns la intrebarea de mai sus
Imagine

Gandhi: ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba
Bitzy
Member
Member

Mesajde Bitzy » 31 Mar 2014, 19:36

Da pe alte dispozitive merge, telefoane si alte laptop-uri. Internet de la RomTelecom. Driverele sunt ok, le-am reinstalat inca o data, degeaba. Laptopul este putin mai vechi dar bunicel, are Xp SP2 o sa incerc sa-i bag SP3 sa vad daca obtin vreun rezultat. Alte idei?
Nu astepta carutza care nu te asteapta...
Cavali
Member
Member

Mesajde Cavali » 31 Mar 2014, 21:34

Reset la router.
Croft
V.I.P.
V.I.P.

Mesajde Croft » 31 Mar 2014, 22:01

Cel mai probabil e o incompatibilitate intre windows si placa ta. Ca prima solutie, gasesti pe ne un program-driver identifier, e free, eu il iau de pe chipdownload mi se pare un site destul de sigur si foarte util. Cred ca ai sa te descurci usor cu el, o sa iti ceara cont inainte sa downloadezi un driver, e simplu de facut. Cred ca de preferat e sa iei un driver facut de aceeasi companie ca si laptopul desi in general placile de retea, sunet, video sau comune si nu ar trebui sa aiba importanta. Daca nu merge nici asa vb dupa aceea. Ultima solutie la care sa apelezi e sa iti iei un adaptor wi-fi, nu e nai mult de 35-40 lei unul bun dar..sa incercam sa vedem care e problema mai intai.
Btw, de ce nu pui win 7 daca zici ca lapt e bunicel? Pe un proc single core si 1 gb de ram merge f bine, testat de mine :)
Imagine

Gandhi: ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba
-=Sharky=-
Moderator
Moderator

Mesajde -=Sharky=- » 01 Apr 2014, 09:39

Încearcă să treci routerul pe un protocol minim de securitate sau eventual open, și vezi dacă așa-ți merge.
Fiind mai vechi, s-ar putea ca placa wireless să nu fie compatibilă cu standardul de criptare respectiv. (alea cu 802.11g/n etc.)

Share This

Înapoi la “DRIVER / SUPORT”