Recomandare water cooler bun

Driver suport, driver download, driver help.
Romeo
Administrator
Administrator

Recomandare water cooler bun

Mesajde Romeo » 07 Apr 2017, 01:14

Recomandare water cooler bun, am analizat piata si am gasit cateva variante de racire pe baza de lichid, astept pareri si eventuale sugestii.
Iata cateva coolere bune cu racire pe lichid (water cooler):
Cooler Procesor ID-Cooling Frostflow 240L, Racire Lichid, 2x 120mm, Compatibil Intel/AMD
Avantaje: pret aproximativ 400 LEI, flux de aer 84.5 (CFM), 2 ventilatoare 120mm, pareri majoritar pozitive, nivel zgomot 20 - 38.2 dB, materiale de calitate medie
Dezavantaj: doar 1 an garantie
Imagine
Cooler Procesor Thermaltake Water 3.0 Extreme S, 2 x 120 mm, Compatibil Intel/AMD
Avantaje: flux de aer 99 (CFM), materiale de calitate ridicata, nivel zgomot 20dB, 2 ventilatoare 120mm, pareri majoritar pozitive
Dezavantaj: 2 ani garantie, pret putin mai ridicat - aproximativ 550 LEI
Imagine
Cooler Corsair Hydro H100i v2, racire lichid, compatibil Intel/AMD
Avantaje: 5 ani garantie, flux de aer 70,69 (CFM), materiale de calitate ridicata, 2 ventilatoare 120mm, radiatorul de latime dubla, pareri majoritar pozitive
Dezavantaj: nivel zgomot 37,7dB, pret ridicat - aproximativ 650 LEI
Imagine
Cooler procesor Antec H1200 Pro, racire cu lichid, compatibil Intel/AMD, radiator de 240mm
Avantaje: 5 ani garantie, pret mediu - aproximativ 450 LEI, nivel zgomot scazut 16-35 dB, flux de aer 78,9 (CFM), materiale de calitate ridicata, placa de racire mare din cupru, 2 ventilatoare 120mm, pareri majoritar pozitive
Dezavantaj: suspect de ieftin
Imagine

Toate variantele au compatibilitate cu majoritatea soket-urilor noi Intel si AMD: 2011, 1151, 1150, 1155, 1156, 775, FM2+, FM2, FM1, AM3+, AM3, AM2+, AM2. Toate variantele au sistem de iluminare cu led-uri colorate.
Pasta termoconductoare este necesara pe orice cooler instalat pe procesor pentru a facilita transferul termic intre suprafata superioara metalica procesor si suprafata metalica de contact sistem de racire.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Share This

Madi
Administrator
Administrator

Re: Recomandare water cooler bun

Mesajde Madi » 13 Apr 2017, 22:51

Eu as opta pentru NZXT Kraken X62, NZXT Kraken X52 sau NZXT Kraken X42, diferenta dintre ele, ar fi numarul si marimea ventilatoarelor.
Gama este un direct competitor pentru Corsair Hydro Series H100i v2.

Descriere NZXT Kraken X62

Noua serie Kraken prezinta cele mai avansate moduri de control incluse pana acum intr-un sistem de racire cu lichid.
Prin interfata software "CAM" utilizatorii pot regla cu finete setarile sistemului de racire cu lichid pentru a se asigura ca obtin maxim de performanta chiar si in cele mai intense sesiuni de gaming. Totul, inclusiv pompa, radiatorul si ventilatoarele, au fost reproiectate pentru a oferi cea mai buna experienta in racirea cu lichid, totul fiind sustinut de cea mai buna garantie existenta pe piata, de 6 ani.
O noua pompa proiectata pentru peformante superioare si silentiozitate
Iluminare LED RGB adresabila individual cu efect 3D de tunel infinit (oglinda infinita) pe suprafata blocului de racire CPU - "Infinite Mirror Design"
Control complet prin software dedicat CAM
Ventilatoare optimizate special concepute pentru racirea radiatoarelor, model "Aer P"
Efecte avansate de iluminare pentru o experienta completa, dinamica
Tuburi mai lungi ranforsate pentru rezistenta sporita

Specificatii NZXT Kraken X62

Dimensiuni Radiator: 315 x 143 x 30mm
Pompa: 80 x 80 x 52.9mm
Materiale Aluminiu, cupru, plastic, cauciuc cu grad de evaporare ultra-redus, sleeving nylon
Greutate 1.29kg
Suport socket CPU
Intel Socket 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3
AMD Socket FM2+, FM2, FM1, AM3+, AM3, AM2+, AM2
Moduri control
Ventilatoare: Silent / Performance / Custom / Manual
Pompa: Silent / Performance / Custom / Manual
Metoda control: Software prin CAM
Moduri iluminare LED Presetate: Fix, Breathing, Fading, Marquee, Covering Marquee, Pulse, Spectrum Wave, Alternating, Tai Chi, Water Cooler, Loading
Moduri reactive: Smart and Audio
Viteza pompei: 1,000~2,800 +/- 300RPM
Model ventilator Aer P140
Numar ventilatoare 2
Viteza ventilator 500~1,800 +/- 300RPM
Nivel zgomot ventilator 21-38dBA
Garantie producator 6 ani
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Share This

Înapoi la “DRIVER / SUPORT”