Simptome alergie ambrozie?

Informatii Istorice Culturale Literare Artistice Stintifice
Romeo
Administrator
Administrator

Mesaj de Romeo » 14 Sep 2019, 23:45

De peste doua saptamani ma confrunt cu o raceala foarte perseverenta. In ultimele zile am inceput sa iau inclusiv antibiotice dar incep sa cred ca este vorba despre alergie la ambrozie.
Iata care sunt simptomele:
1. Durere/usturime in gat, accentuata de dimineata si atenuata pe parcursul zilei:
2. Nas înfundat în anumite perioade ale zilei;
3. Nasul curge în anumite perioade ale zilei, dar apos;
4. Reprize de stranut puternic cu expectoratii usoare pe parcursul zilei;
5. Perioade in timpul zilei in care te ustura ochii;
6. In anumite locuri precum santier în constructii (praf probabil) sau zone cu multi porumbei (puf/pene probabil) se declanseaza reprize puternice de stranutat;

Din ce am observat ceaiurile fierbinti si infuziile cu ceai sunt foarte calmante.
Este destul de clar ca trebuie evitat sa bei foarte rece sau sa mananci inghetata.
Eu am mai luat vitamina C sub forma de comprimate si sub forma efervescenta.

Din pacate schimbarile gobale generate de poluare au inceput sa-si faca prezenta si in tara noastra si nu doar prin schimbari de temperatura si anotimpuri date peste cap dar si prin aparitia anumitor insecte (exemplu tigrul Platanului) sau apartitia unor plante precum ambrozia.
Nu stim sa protejam natura ba din contra ne batem joc de ea prin taieri de paduri sau deseuri.
Iar Bucurestiul a ajuns in oras extrem de poluat.
Pe de altă parte ieșit din duș și plecat afară cât să mai țină... plus acum direct în aer condiționat (că a stat o lună deschis, pe 24 grade, dar totuși).

Oare ce tratamente naturiste sunt indicate pentru cresterea imunitatii impotriva alergiilor.
Eu am început să iau Claritine, câte o pastilă pe zi, timp de 10 zile.

Revin cu informații, după 2 zile de Claritine, reprizele de strănuntat aproape că au dispărut, dar încă mă trezesc cu nasul înfundat și mă doare gâtul.
Fişiere ataşate

mykutz
Administrator
Administrator

Re: Simptome alergie ambrozie?

Mesaj de mykutz » 28 Sep 2019, 05:07

Ne au îmbolnăvit nemernicii ăștia cu planta lor. De la an la an creste numărul celor care se îmbolnăvesc, iar kkturile astea de plante sunt omniprezente în afara Bucureștiului
Imagine

Romeo
Administrator
Administrator

Re: Simptome alergie ambrozie?

Mesaj de Romeo » 29 Sep 2019, 03:26

Dupa cele 10 zile de tratament cu Claritine am inceput sa ma simt mai bine.
Dar dupa alte doua zile fara... de dimineata mi-a curs iar nasul, am stranuntat de cateva ori in cursul zilei iar spre seara m-au mancat putin ochii... Sper sa fie doar o coincidenta. Revin cu informatii.
Da, sunt bine.
De acum înainte încerc să-mi întăresc imunitatea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Informaţii generale”